U noći sa 30.aprila na prvi maj obilježava se Beltain koji slavi ujedinjenje Boginje i Boga, pa se zbog toga smatra i festivalom plodnosti, jer u svom širem značenju simbolizira sjedinjenje muškarca i žene, razmožavanje životinja, oplođivanje biljaka. U paganskom krugu godine stoji nasuprot Samhainu odnosno početku tamnog dijela godine. Obilježava transformaciju Boginje od djevojke do majke, ulazak u plodnost, odnosno prelazak iz prve polovine godine u drugu polovinu. Poznat i kao Prvi maj, Beltine, Beltaine, Bealtaine, Bealltain, Samradh, Cetsamain, Cyntefun, Valpurgina noć, Festival vatre i plodnosti.
Beltaine, također nazivan Festival Bel, peti je po redu praznik ili svečanost u paganskom kalendaru i sa njegovim dolaskom ulazimo u svjetli ili topliji dio godine, koji će potrajati sve do Samhaina odnosno vještičije Nove godine. Naziv Beltaine dolazi od irsko-galske riječi Beltinne što znači plamen ili vatra Bela, imena keltskog boga svjetlosti. Različite verzije imena Bel odnose se na drevne solarne bogove poput Beli Mawr, Baal, Belenus, i tako dalje. Beltain se od davnina posebno proslavljao u Irskoj, Škotskoj i Engleskoj gdje se još nazivao „jaka vatra“ ili „sretna vatra“.
Prema tradiciji proslava Beltaina započinje u sumrak 30.aprila kada se pale vatre na većini vrhova brda britanskog otočja. U drevna druidska vremena prva vatra bi se upalila na Uisneach-u, svetom brdu koji označava geografski i duhovni centar Irske, kako bi to rekli svi njeni stanovnici, i pohvalili se da je to dom njihove nacionalne boginje Eriu ili Eire. Za njih proslava Beltaina počinje upravo odatle. Vatre zapaljene na uzvišenjima stvarale bi utisak kao da dolaze sa nebesa, zabilježio je poznati folklorist Sir James George Frazer u "Studiji komperativne religije" (Golden Bough -Macmillan, 1922).
U Bosni i Hercegovini, kao i na cijelom Balkanu, Beltain se proslavlja pod nazivom Prvi maj gdje se identično navedenoj tradiciji pali velika vatra. Pojedini povjesničari su zabilježili da su još naši preci Iliri, vjerovatno zbog direktnog uticaja Kelta i njihove religije, imali običaj da za prvi maj pale velike ognjeve i kolju bika kao žrtvu za plodnost i obilje buduće žetve. Kroz vrijeme taj običaj se donekle promjenio i modificirao tako da se umjesto bika kolje ovca ili se sve svede na obični roštilj.
Frazer navodi kako su između tih zapaljenih beltainskih vatri seljaci protjerivali stoku vjerujući da će ih njena svjetlost i plamen pročistiti od zla, bolesti i loših uticaja. Čak i navedeni običaj karakterističan je bio za rituale koje je naš narod provodio nekada na Jurjevo ili Hidirlez koji se u Bosni ali i u Turskoj proslavljao šestog maja. Običaj da se pleše i pjeva, konzumiraju mlječni proizvodi, i pojedini drugi ritualni postupci naroda sjeverne Evrope, koji su prisutni i u našoj balkanskoj tradiciji, jasno govore kako je uticaj Kelta na Ilire bio prilično jak, što nam u konačnici signalizira da odgovore na mnoge misterije naših predaka, posebno one mitološke i ritualne baštine, možemo tražiti u keltskim predajama i vjerovanjima.
U noći sa 30. aprila na 1. maj, za vrijeme Beltanske noći odnosno Valpurgine noći, pale se kresovi, procesije nose upaljene baklje, vještice se skupljaju na svojim sastajalištima. Cailleach Beara (Cally Berry) ove se noći pretvara u kamen i neće se vratiti u svoje normalno obličje sve do Samhaina. Ovo je doba Bela, Baala, Belenosa, odnosno Valpurge u čiju se čast pale kresovi. Paprat koja se skuplja u ponoć 1. maja služi za zaštitu od zlih utjecanja i za otkrivanje skrivenog blaga. Nekad se bijeli glog smio brati samo na prvi maj. Ruža koja se posadi ovog dana ponovno će cvjetati u jesen.
Kresove “ beltanske vatre “ pale u parovima tri puta tri čovjeka, ili tri puta devet ljudi, velikom bakljom. Ovo je dan rituala plodnosti i vesele svetkovine, obnavljanja seksualnosti i bacanja ljubavnih čarolija. Prave se košare, pune cvijećem, nose se vjenčići od cvijeća i odijeva se zelena odjeća, vještice gole plešu oko usjeva ili jašu na metlama kroz polja da bi se osigurala njihova plodnost. Ostavljaju se pokloni vilama. Odaje se počast kućnim božanstvima. Ovo je doba svetkovine sljedećih božanstava: Maeve, kraljice Beltane, Tanit, Flore, Maie, Maie Maestas, Danu, Danaan, Lune, Asherah, Guinevere, Dea Dia, Zelenog Čovjeka, Cernunnosa, Pana, Bona Dea, Bel. Biljke koje se vezuju uz ovaj dan su bijeli glog, hrast, jarebika i neven. Životinje: zec i koza.
Tradicionalne boje Beltaina su crvena i bijela. Cvijetne latice mogu biti upotrijebljene u kući za zaštitu od zla. Osim toga postoji mnoštvo običaja i rituala vezanih za ovaj festival. U jutro prvog maja treba promatrati izlazak sunca i umiti lice u jutarnjoj rosi jer na ovo jutro ona ima magična svojstva i osigurava ljepotu. Treba meditirati uz izvore pošto oni liječe i daju životno važna svojstva i kvalitete koja samo takva sveta mjesta imaju i u kojima se odražava Boginja. Bere se cvijet bijelog gloga. Majski stup je falični simbol dok vrpce koje se spuštaju s njega imaju simboliku žene. Oni zajedno, jednako kao i plesanje oko stupa imaju određenu erotsku simboliku, kao i simboliku Boginje koja povezuje sve krajnosti i koja povezuje spolove. Legenda kaže kakao se djeca začeta na ovaj dan nazivaju Robinovi sinovi jer njihovo porijeklo nije posve sigurno, odnosno ne zna se točno ko su im očevi.
Hrana: crveno voće, biljne salate i ječmeni kolači.
Tamjan: obican, ljiljan i ruža
Svijeće: crna, zelena
Kristali: smaragd, narančasti karnelian, safir i ružičasti kvarc.
Today at 10:45 am by Jafo
» Love spell with menstrual blood
Today at 6:21 am by Anzotika
» Bacanje graha - zavirimo malo u sudbinu!
Today at 6:20 am by Anzotika
» Sanovnik - tumačenje snova
Today at 6:16 am by Anzotika
» Velike čarolije sa nožem
Yesterday at 11:36 am by Satanijel
» PAGANSKI/VJEŠTIČJI TALISMANI I AMULETI (Bosnian/English)
Yesterday at 11:31 am by Satanijel
» Solju protiv magije
Tue Nov 19, 2024 8:10 pm by Feodora
» MAGIC FOR EVERY WITCH
Tue Nov 19, 2024 8:07 pm by Feodora
» Molitvom i svijećom uklonite zlo i lošu sreću
Tue Nov 19, 2024 7:56 pm by Arman