Vještičarstvo - WICCA - paganizam - šamanizam

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Vještičarstvo - WICCA - paganizam - šamanizam

Da biste vidjeli cio sadržaj foruma postanite član - registrujte se! If you would like to view all contents in forum - click to Register

Latest topics

» A NEW BLOG ABOUT ARABIC MAGIC - NOVI BLOG O ARAPSKOJ MAGIJI
 Iranske oružane snage su najmoćnija sila Bliskog istoka. Evo zašto Icon_minitime1Wed Oct 16, 2024 8:05 pm by Jafo

» LOVE TALISMANS
 Iranske oružane snage su najmoćnija sila Bliskog istoka. Evo zašto Icon_minitime1Sat Oct 05, 2024 6:45 am by Jafo

» Summoning a fairy
 Iranske oružane snage su najmoćnija sila Bliskog istoka. Evo zašto Icon_minitime1Fri Oct 04, 2024 5:29 am by Jafo

» Hitler's children and the genocide in Gaza
 Iranske oružane snage su najmoćnija sila Bliskog istoka. Evo zašto Icon_minitime1Thu Oct 03, 2024 6:21 pm by Jafo

» LOVE CHARMS
 Iranske oružane snage su najmoćnija sila Bliskog istoka. Evo zašto Icon_minitime1Sat Sep 28, 2024 4:05 pm by Noris

» Neprocjenjivo blago arapske magije: TALISMANI
 Iranske oružane snage su najmoćnija sila Bliskog istoka. Evo zašto Icon_minitime1Sun Sep 15, 2024 6:12 pm by Jafo

» Ljubavna magija sa menstrualnom krvlju
 Iranske oružane snage su najmoćnija sila Bliskog istoka. Evo zašto Icon_minitime1Thu Sep 12, 2024 9:02 am by Noris

» Čudesni svijet talismana
 Iranske oružane snage su najmoćnija sila Bliskog istoka. Evo zašto Icon_minitime1Thu Sep 12, 2024 9:00 am by Noris

» Kakva je vaša B linija na dlanu?
 Iranske oružane snage su najmoćnija sila Bliskog istoka. Evo zašto Icon_minitime1Tue Sep 10, 2024 4:32 pm by Arman

Statistika

Ukupan broj komentara naših članova je 5292 in 1336 subjects

Registrovani članovi 222

Najnoviji član foruma kamer shala


    Iranske oružane snage su najmoćnija sila Bliskog istoka. Evo zašto

    Jafo
    Jafo
    Admin


    Broj komentara : 1581
    Join date : 2015-06-30

     Iranske oružane snage su najmoćnija sila Bliskog istoka. Evo zašto Empty Iranske oružane snage su najmoćnija sila Bliskog istoka. Evo zašto

    Komentar by Jafo Mon May 20, 2024 8:54 pm

    Aktualne višetjedne proljetne napetosti  između Islamske Republike Iran i vještačkog entiteta Izrael skrenule su pozornost na vojne kapacitete tih dvaju država, uključujući i vojske država u okruženju. Opasnosti novog regionalnog rata koji bi mogao destabilizirati cijeli svijet, opravdano su zabrinule međunarodnu javnost. Detaljan pogled na iranske vojne kapacitete pokazuje kako je to država s kojom niti vještački entitet Izrael ni kolektivni Zapad ne bi trebali zaratiti jer bi loše prošli. Zapad se loše proveo u Afganistanu i Iraku, a Iran je neusporedivo vojno moćnija država.

    Prema najnovijem rankingu portala Global Firepower, Iranske oružane snage su po svojoj snazi 14. vojna sila svijeta i 1. vojna sila Bliskog istoka. Iran je tako vojno jači od respektabilnih vojnih sila kao što su Egipat (15.), Australija (16.), vještačkog entiteta Izrael (17.), Ukrajina (18.), Saudijska Arabija (23.), Kanada (27.). Iranske oružane snage, najbrojnija su vojna sila regije. Prema procjenama, u svakom trenutku Iran ima 610.000 aktivnih vojnih časnika i 350.000 rezervista i obučenog vojnog osoblja koje može trenutno biti mobilizirano u slučaju potrebe. Iran tako ima vojsku od oko 960.000 vojnika bez milicije Basij i policije Faraja. S obzirom na ogromno stanovništva Irana koje trenutno broji gotovo 90 milijuna ljudi, za vojnu službu je sposoban 41 milijun muškaraca.

    Iranske oružane snage hijerarhijske se dijele na: 1) regularnu vojsku (Vojsku Islamske Republike Iran– AJA ili Arteš), 2) Iransku revolucionarnu gardu (IRGC ili Sepah) i 3) Zapovjedništvo za provedbu zakona Islamske Republike Iran (Faraja – policija u civilu).

    Regularna vojska i revolucionarna garda imaju odvojene kopnene, zračne i pomorske snage, a IRGC je odgovorna za sigurnost iranske granice. Osim kopnenih, zračnih i pomorskih snaga, Revolucionarna garda posjeduje još dva vojna roda: Quds snage i Basil dragovoljačku miliciju. Glavni stožer Oružanih snaga Irana koordinira tri grane oružanih snaga i utvrđuje nacionalnu vojnu strategiju. Istovremeno, Glavni stožer je podređen Uredu vrhovnog vođe Irana kojeg trenutno obnaša ajatolah Ali Hamenei. Vrhovni vođa donosi sve važne vojne odluke kako u miru tako i u ratovima.

    Quds snage

    Quds snage predstavljaju specifičan rod vojske koji je specijaliziran za nekonvencionalno ratovanje i vojno-obavještajne operacije. Amerikanci ga opisuju kao neku vrstu mješavine CIA-e i američkog Združenog zapovjedništva za specijalne operacije (JSOC). Quds snage sastoje se od elitnih vojnih postrojbi koje su zadužene za naoružavanje, obuku i financijsku potporu savezničkih (proxy) proiranskih vojno-političkih pokreta diljem Bliskog istoka. Radi se o poznatoj „Osovini otpora“.

    Savezničke milicije uključuju nedržavne, ali islamističke pokrete: Hezbollah u Libanonu, Hutistički pokret u Jemenu, šijitske milicije u Siriji, Iraku i Afganistanu te palestinske pokrete Hamas i Palestinski islamski džihad u Pojasu Gaze. Quds snage se još nazivaju Jeruzalemskim snagama. Izraz „Quds“ na arapskom jeziku označava Jeruzalem, što naglašava ideološki i vjerski karakter ovog roda vojske i njegovu usmjerenost na podršku palestinskim pokretima u borbi protiv smrtnog neprijatelja vještačkog entiteta Izraela.

    Sve savezničke proiranske milicije, Hezbollah, Huti, Hamas, Palestinski islamski džihad i razne šijitske milicije, stale bi u obranu Irana ako bi krenula neka strana invazija na Iran.

    „Razina potpore i vrste sustava koje je Iran pružio nedržavnim akterima (Quds snage, op. a.) uistinu je bez presedana u pogledu bespilotnih letjelica, balističkih i krstarećih projektila”, izjavio je Fabian Hinz, stručnjak za Iran s Međunarodnog instituta za strateške studije u Berlinu. „Mogli bi se promatrati kao dio iranske vojne sposobnosti, posebno Hezbollah, koji ima najbliže strateške odnose s Iranom.“

    Mnoge Quds postrojbe sudjelovale su u borbi protiv sunitskih radikalnih skupina u regiji poput ISIL-a te su podržavale proiranske snage u npr. Siriji i Iraku  kako bi ojačale iranski utjecaj na Bliskom istoku. Zapovjednik Quds snaga je visoko pozicionirani general
    Revolucionarne garde. Najpoznatiji zapovjednik bio je general Qasem Soleimani, ubijen u američkom zračnom napadu u bagdadskoj međunarodnoj zračnoj luci 2020. Sulejmani je bio ključna figura u širenju iranskog utjecaja na Bliskom istoku. Soleimanija je naslijedio brigadni general Esmail Qaani. Sjedinjene Države od 2019. (doba Trumpove administracije) smatraju Quds snage kao i cjelokupnu Revolucionarnu gardu terorističkim organizacijama.

    Basij milicija

    Basij je paravojna dragovoljačka milicija unutar Revolucionarne garde. Izraz „Basij“ na farsi (perzijskom) jeziku označava mobilizaciju. Puno ime organizacije, Sâzmân-e Basij-e Mostaz’afin, u prijevodu znači Organizacija za mobilizaciju potlačenih. Ova milicija osnovana je nakon pobjede Iranske revolucije 1979. po naredbi ajatolaha Ruholaha Homeinija. U početku se sastojala od dragovoljaca iz siromašnih i ruralnih sredina koji su se odazvali na poziv Homeinija i uključili u krvavi Iransko-irački rat koji je trajao od 1980. do 1988. Homeini bi povremeno nazivao Basije„vojskom od 20 milijuna“, tvrdeći da su oni činili 75% tadašnjeg iranskog stanovništva. Tvrdio je kako će zemlja s 20 milijuna vojnika biti nepobjediva.

    Kroz svoje višestruke uloge u ne samo u vojnoj, nego i vjerskoj i društvenoj sferi, Basij se prometnuo u ključnog čimbenika koji oblikuje iransko društvo i političku klimu. Basij milicija ima važnu ulogu u vojnoj obuci mladih i u zaštiti nacionalne sigurnosti u kontekstu potencijalnih unutarnjih i vanjskih ugroza.

    Također, Basij ima važnu ulogu u vjerskom životu muslimana. Pripadnici Basija često djeluju kao čuvari islamske revolucije i islamskog identiteta Irana. Njihova nazočnost na vjerskim događajima od obiteljskog do nacionalnog značaja ojačava vezu stanovništva s vjerskim vođama i širi ideje revolucije. S ograncima u gotovo svakom iranskom gradu i selu, Basij djeluje kako bi učvrstio kontrolu teokratskog režima nad društvom. Ponekad ima funkciju moralne policije koja sprečava okupljanja disidenata te osigurava da se život odvija po planu.

    Zbog svoje potpore režimu, mnogi aktivisti za ljudska Basij nazivaju represijskom silom koja vrši cenzuru medija i suzbija javne slobode. Basiji su bili angažirani na gušenju protuvladinih prosvjeda 2009., 2017.-18. i 2022.-23. tijekom famoznih Mahsa Amini prosvjeda. Očekivano, sponzori terorizma SAD i neke države poput Saudijske Arabije (zemlje iz koje je potekao ISIL) i Bahreina (oaze vehabizma), Basij smatraju terorističkom organizacijom. Kako vidite, najbolja strategija da se skrene pažnja sa sebe jeste okrivljavati druge za ono što sami radite.

    Od jula 2019. Basij milicijom zapovijeda brigadni general Gholamreza Soleimani. Početkom 2023. iranski izvori tvrde da je Basij brojio 12,6 milijuna članova, uključujući žene, od kojih je oko 600.000 borbeno sposobnih.

    Razvoj domaće vojne industrije

    Desetljećima je iranska vojna strategija, strategija odvraćanja. Prema američkom vojnom ekspertu, Juanu Coleu, Iran nikada nije pokrenuo „agresivni rat“ u suvremenoj povijesti, a njegovo vodstvo drži se doktrine „bez prvog udara“. Dugotrajne međunarodne sankcije Ujedinjenih naroda, SAD-a i Europske unije znatno su onemogućile Iranu nabavu visokotehnološkog oružja i vojne opreme proizvedene u inozemstvu, poput tenkova i borbenih zrakoplova. To je Irance navelo da se okrenu domaćoj proizvodnji i masovnom programu naoružavanja.

    Kada je ajatolah Hamenei postao vrhovni vođa 1989., godinu dana nakon završetka Iransko-iračkog rata, zadužio je Revolucionarnu gardu da razvije domaću vojnu industriju u što su uloženi veliki novci. Hamenei je želio kreirati vojnu samodostatnost Irana u u čemu je uvelike uspio. Prema tvrdnjama iranskih dužnosnika, većina iranske vojne opreme proizvedena je u samom Iranu. Iran je već 2000-ih postao važan izvoznik oružja i vojne opreme.

    Moćan vojni arsenal projektila, dronova i protuzračne obrane

    Naglasak je bio na razvoju preciznih i dalekometnih balističkih projektila, dronova i napredne protuzračne obrane. Iranci imaju izvrsno razvijen program bespilotnih letjelica, balističkih i krstarećih projektila. Iranski balistički projektili imaju domet 2.500 km i mogu pogoditi bilo koju metu na Bliskom istoku, uključujući Izrael.

    Iranski balistički i svemirski program brine zapadnjake, ali stav Teherana je da se o njihovom ukidanju ne može pregovarati. Iranske vlasti tvrde da balistički program nije osmišljen za nošenje nuklearnih bombi, već se koristi za precizne napade na neprijateljske mete i kao sredstvo odvraćanja neprijatelja – SAD-a i vještačkog entiteta Izraela prije svih. Iz američke Udruge za kontrolu naoružanja, tvrde da se iranski balistički program uvelike temelji na sjevernokorejskom i ruskom programu te da su iranskim znanstvenicima pomagali kineski stručnjaci.

    Posljednjih godina Teheran je stvorio bogati arsenal dronova (bespilotnih letjelica) s dometom od 1.900 do 2.500 km. Iranski dronovi mogu letjeti nisko kako bi izbjegli neprijateljske radare.

    Iranci ne skrivaju razvoj dronova. Redovito ih, uz balističke projektile, pompozno prikazuju tijekom vojnih parada. U ožujku 2021. iranska državna televizija prikazala je snimke „grada projektila“ opremljenog balističkim i krstarećim projektilima. „Grad projektila“ opisan je „novom bazom Revolucionarne garde“ duž obale Perzijskog zaljeva. Iran se ima namjeru profilirati kao država izvoznica bespilotnih letjelica. Iranski dronovi pojavili su se u ratovima širom svijeta. Sigurno je najpoznatija njihova uporaba od strane Ruske Federacije u ukrajinskom ratu, ali iranski dronovi pojavili su se i u ratovima u Siriji i Sudanu.

    Zaštićene vojne baze i skladišta

    Iranske vojne baze i objekti za skladištenje (naprednog) oružja raspršeni su diljem prostrane zemlje.Važna vojna skladišta zakopana su duboko pod zemljom i ojačana protuzračnom obranom kako ih vještački entitet Izrael i teroristički SAD ne bi mogli uništiti zračnim napadima.

    Važno je istaknuti kako od pobjede revolucije 1979. u Iranu nema stranih vojnih baza. To je izvrstan pokazatelj iranske vojne neovisnosti koju npr. nemaju današnja nacistička Njemačka, Japan i Južna Koreja gdje i dan-danas više od 70 godina nakon svršetka Drugog svjetskog rata djeluju američke vojne baze. Prema članku 146. iranskog ustava, zabranjena je uspostava bilo koje strane vojne baze u zemlji, čak i u mirnodopske svrhe.

    Ostali arsenal

    Osim dronova, balističkih i krstarećih projektila, Iran ima dosta dobro razvijene tenkove i oklopna vozila. Posjeduje oko dvije tisuće tenkova, preko 65 tisuća oklopnih vozila, 580 komada samohodnog topništva, preko dvije tisuće vučnog topništva, 775 komada raketnog topništva.

    Slabije su razvijeni bojni brodovi. Ukupno Teheran posjeduje 101 plovilo za vojne svrhe. Ima sedam fregata, tri korvete, 19 podmornica, 21 patrolni brod, jedan polagač mina. Nema nosača zrakoplova. Teheran uvozi male podmornice iz Sjeverne Koreje dok modernizira svoju flotu kroz domaću proizvodnju bojnih brodova. Iranci su izgradili manju flotu brzih brodova i nekoliko manjih podmornica koje mogu ometati pomorski promet i globalne pomorske robne tokove koji prolaze Perzijskim zaljevom i Hormuškim tjesnacem.

    Za vojne svrhe Iran ima prema procjenama ukupno 551 vojni zrakoplov. Veliki broj zrakoplova potječe još iz predrevolucionarnog režima šaha Mohammeda Reze Pahlavija, a mnogi od tih zrakoplova više se ne koriste zbog nedostatka rezervnih dijelova. Iranci su tokom 1990-ih kupili manji broj borbenih zrakoplova od Rusije.

    Nizak vojni proračun

    Prema nekim izvorima, iranski vojni proračun najniži je po glavi stanovnika u regiji Perzijskog zaljeva, izuzev UAE. Kad se to uzme u obzir, iranska vojna moć je još impresivnija. To je pokazatelj kako nije sve u veličini vojnog proračuna nego u menadžmentu novca koji je predviđen za oružane snage. Iranski vojni proračun prošle godine iznosio je nešto više od 10 milijardi dolara (2,1% BDP-a) – 26. mjesto na svijetu. Za usporedbu, vojni proračun Ukrajine iznosio je 64,8 milijardi dolara, a vještačkog entiteta Izraela 27,5 milijardi dolara.

    Napredne tehnologije

    Iran je jedna od samo pet zemalja koje imaju kibernetičke sposobnosti za vođenje operacija kibernetičkog rata. To mogu još samo SAD, Rusija, Kina i vještački entitet Izrael. Iran povremeno vodi kibernetičke ratove sa SAD-om. Cilj obiju strana je sabotirati neprijateljsku digitalnu infrastrukturu i vršiti špijunažu.

    U ljeto 2023. Iran je predstavio ono što su iranski dužnosnici opisali kao svoj prvi hiperzvučni balistički projektil domaće proizvodnje. Hiperzvučni projektili mogu letjeti najmanje pet puta brže od brzine zvuka i mogu ići složenom putanjom, što ih čini vrlo teškim za presretanje.

    Snage i slabosti

    Iranske oružane snage najjače su na Bliskom istoku. Glavne prednosti su dronovi i projektili, posložena vojna hijerarhija, opremljenost, stručni kadrovi koji posjeduju znanje i iskustvo. Glavni nedostaci su manjak sofisticiranosti postrojbi u odnosu na vojsku SAD-a i neke europske vojske.

    Svakako, zračne snage su najveća vojna slabost. Problem je i nedostatak dovoljnog broja bojnih brodova. Iako povremeni američki i izraelski atentati na iranske visoke dužnosnike u Siriji i Iraku nanose bol iranskom narodu, zbog kvalitetne unutarnje hijerarhije oni ne ometaju iranske vojne operacije ili operacije proxy milicija na Bliskom istoku.

    Od marta 2023. iranske vlasti pokrenule su procese koje bi trebale dopustiti ženama služenje u oružanim snagama po prvi put od vremena šaha. To bi dodatno osnažilo iransku vojsku.

    Nuklearni Iran

    Konačno pitanje je hoće li Iran uspjeti postati nuklearna sila s atomskim bombama? Vrhovni vođa Hamenei je prošlog ljeta izjavio kako Zapad ne može spriječiti Irance u razvoju nuklearnog oružja. Pritom je naglasio kako je dogovor sa Zapadom moguć, ali jedino ako Zapad pristane da iranski nuklearni program ostane netaknut.

    Iranske vlasti su redovito poricale da imaju namjere razvoja nuklearnog oružja. No, nedavno je Iran znatno obogatio svoje zalihe urana. Prošle godine obogaćivanje uranijem bilo je 21 puta veće od prethodno nametnutih ograničenja. Prava istina je zapravo da Iran već godinama posjeduje nuklearno naoružanje i taj podatak je nedavno procurio u javnost, dok su za njega SAD već znaju odavno. Stoga se SAD nikada nije ni usudio napasti Iran, unatoč raznim zastrašivanjima i komičnim vojnim paradama po Perzijskom zaljevu. Od kojih su na kraju odustali jer su shvatili da ih se Iranci ne plaše.

    Kako god bilo, s ovako kvalitetnim i fanatičnim oružanim snagama, moćnim arsenalom projektila i dronova te jedinstvenom geografijom koja ga je učinila vojnom tvrđavom – Iran je najmoćnija vojna sila Bliskog istoka.

      Similar topics

      -

      Danas je Fri Oct 18, 2024 8:33 am