Devet demona bolesti
Upotreba egzorcističkih formula (grč.exorkiza – zaklinjem, exorkismos – zaklinjanje), u narodnim obredima liječenja vrlo je staro i ima svoje izvorište u paganizmu. Naime, u drevno vrijeme čvrsto se vjerovalo kako bolest u tijelu čovjeka izazivaju zli duhovi svojim djelovanjem, preko urokljivog pogleda, agresijom ili ulaskom u ljudsko tijelo, pa se stvorila ideja da se magijskim formulama mogu prisiliti demoni da napuste čovjeka te da on nakon toga povrati svoju fizičku i mentalnu ravnotežu. U početku su se tim ritualima oslobađanja bavili samo šamani i vračevi a kasnije su praksu preuzeli i svećenici te pojedine osobe iz naroda, koje su tvrdile da su im se obratile neke više sile sa tim zadatkom.
Za veliki dio magijskih formula, naročito onih egzorcističkih, sugerira se da se ponove devet puta, posebno ako se traži snažniji angažman u protjerivanju bolesti. U narodnoj medicini BiH mnogo je takvih primjera, poput onog da se nekoj osobi može ritual sa olovom ponoviti devet puta, sa tim da se u svakom pojedinačnom ritualu olovo također topi i izljeva u vodu devet puta. Naravno, svaki put se uz ritual ponavlja i određena magijska formula za tjeranje zla. Više od toga se ne praktikuje pošto se smatra da nakon toga bolesniku mora ozdraviti ili mu je bolest kronična. Interesantno je navesti kako se broj devet često pojavljuje kao simbol demona bolesti, što se demonstrira kroz brojne primjere vjerovanja kako postoji devet vrsta bolesti želuca („od devet ruku“), devet uroka i bolesti, devet je sinova od demonske majke Sijerme, devet vjetrova, itd. U skladu sa tim neophodno je što detaljnije proučiti simboliku broja devet kako bi se razumijelo njegovo značenje i uloga u magijskim obredima liječenja.
U mitološkoj predaji na život, odnosno na drvo života, stalno atakuje devet demona, koji su ponekad i predvodnici velikih vojski zlih bića. Kako je devet broj Velike Majke, darovateljice života, vrlo je izgledno da ovi demoni predstavljaju svojevrsnu božansku opoziciju koja ima funkciju da stalno ugrožava životni poredak. Ono što je zanimljivo jeste da su ti demoni uvijek ženski te kao takvi mogu predstavljati alter ego same Velike Majke. U modernoj psihoanalizi demoni koji napadaju trudnicu i njeno dijete mogli bi se svesti na pojam postnatalna depresija ili, bolje rečeno, psihoza. Ne zaboravimo istaći ni to kako se u bosanskom narodu vjeruje da postoji „devet vrsta majki“ ali samo je jedna od njih dobra – ona koja čuva i brine se za svoje dijete.
Sva ona tradicionalna profilaktička vjerovanja i rituali o trudnici i novorođenčetu u bosanskom narodu ostavština su drevnih paganskih vjerovanja baziranih na epskom sukobu sila svjetla i mraka. Još iz drevnih mitova Babilona, Mesopotamije ili Egipta provlači se predaja o stvaranju svijeta, kada se iz alegorijskog sukoba Dobra i Zla iz kaosa stvara red i poredak, a samim time stječu i potrebni uvjeti za pojavu života na Zemlji. Zlo je uvijek predstavljeno u liku žene ili hermafrodita i ta će mitološka ideja dominirati u svim etapama ljudske povijesti a svoju će kulminaciju doživjeti pojavom monoteizma, kada će prouzročiti nezapamćeno ubijanje žena pod besmislenom optužbom da su one - vještice.
No, kroz opservaciju uloge ženskih demona u folklornim i mitološkim vjerovanjima nazire se upravo takav društveno prihvaćeni koncept njihove uloge koja je rezultat određene povijesne averzije. On se, prije svega, bazira na nepromjenjivom stavu da je žena gospodar života, što u patrijaharnom društvu direktno ugrožava superiornost muškarca, te da o njenoj odluci i ponašanju najviše ovisi da li će dijete koje nosi u stomaku roditi ili ne. Zbog toga monoteizam želi stječi aposolutnu kontrolu nad ženom i njenim tijelom, kako bi sebi osigurao opstanak, pa se žene tradicijski podstiču na rađanje, i stalno im se sugerira da su one stvorene da služe muškarcu. Ta nametnuta potčinjenost žene prema muškarcu je zapravo rezultat straha i osjećaja inferiornosti koji muškarci imaju prema ženama zbog njihove prirodne sposobnosti za stvaranjem i kontrolom života.
Još u nepovoljnijem položaju su bile one žene koje nisu rađale, obično su se smatrale zlim bićima ili vješticama. Naime, uočava se prijezir društvene zajednice prema onim ženama koje su neplodne ili stare, pa nemaju reprodukcijsku moć, i kao takve one su, navodno, ispunjenje mržnjom prema djeci, što se najbolje odslikava kroz mnogobrojne priče i bajke gdje uvijek zla vještica jede malu djecu. Izuzetak nisu niti bosanske predaje u kojima su vještice predstavljene na identičan način. U bosanskoj mitologiji vještica, zli demon, također posjeduje devet manifestacija. Ostali osam su sljedeći; kao Otrovnica ona ljudima truje krv, u obličju Krvopilice noću ljudima pije krv, Strava uzrokuje kod djece grčeve, Kuga – raznosi obučena u bijelu haljinu od mjesta do mjesta bolest kugu, Činilica – uzrokuje mentalne bolesti, kada je u obličju More onda napada noću na ljude sjedeći im na grudima i zaustavljajući disanje, kad bolesnik dobije visoku temperaturu i počne da halucinira onda ga je, vjerovalo se, napala Tvora a bude li nesretan u ljubavi te stalno u svađi sa drugima postao je žrtva Mraze.
NOTE
Iako je u grčkoj mitologiji Kron predstavljen kao otac koji jede svoju djecu to nikada nije imalo ozbiljnijeg utjecaja da se stvori mitološka predstava o zlom muškom demonu koji ubija djecu, već se uvijek smatralo izolovanim slučajem, i često, zapravo dovodilo u vezu sa životinjskom naravi u čovjeku, upoređuju takav čin sa ubijanjem mladunaca od pojedinih mužjaka.
U mitološkim pričama navode se dvije demonice, Sijerma i Resma, za koje legenda tvrdi da su „kraljevske žene i najveće vještice“, a koje imaju određene sličnosti sa Umm al Sibyan i El Hamma, džinicama iz islamske mitologije, koje se, isto tako, smatraju princezama džinskog svijeta ali i vješticama. Njihova je uloga da napadaju trudnice i malu djecu, posebno dječake. O Sijermi se vjeruje da je zapravo kćerka bosanskog kralja Hercega Stjepana, inače bogumila*, koja je bila vještica te da je poznavala vještinu likantropije, koju je koristila kako bi u obličju vuka mještanima klala ovce.
*Kada je Pio II. zasio na Petrovu stolicu, pokuša i on, da iskorijeni bogumile, da im otme utočište, što ga naćoše u hercegovoj zemlji. 1460. posla po savjetu kardinala Ivana legata hercegu, da mu zabrani priiati šljedbenike pogubne bogumilske crkve u svojoj zemlji, ali ne uspje. Politički dogaćaji u Bosni i u Hercegovoj zemlji odvratiše pažnju od vjerskog pitanja na sve veću opasnost, koja je hrišćanstvu prijetila od Osmanlija, a herceg Stjepan umrije kao bogumil. (Epigrafske crtice iz Bosne i Hercegovine (GLASNIK ZEMALJSKOG MUZEJA, br.1889/01, str.65, 01/01/1889)
Wed Nov 06, 2024 6:57 pm by Jafo
» GENOCIDE IN GAZA
Sat Nov 02, 2024 5:08 pm by Arman
» FOLLOW THE BEST MAGIC BLOG
Thu Oct 31, 2024 12:09 pm by Jafo
» Is there any interference of magic in our lives?
Tue Oct 29, 2024 7:57 pm by Jafo
» Attracting a man to oneself
Mon Oct 28, 2024 12:07 pm by Noris
» Fortune telling with playing cards
Mon Oct 28, 2024 10:25 am by Vještica
» Efikasan lijek protiv urokljivih očiju
Sat Oct 26, 2024 8:15 am by Jafo
» SUPERSTITION FROM THE BALKANS (Bosnia, Romania, Bulgaria, Croatia, Montenegro, Albania, Kosovo...)
Thu Oct 24, 2024 7:13 pm by Vještica
» For recovering lost items
Mon Oct 21, 2024 12:08 pm by Jafo