Vještičarstvo - WICCA - paganizam - šamanizam

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Vještičarstvo - WICCA - paganizam - šamanizam

Da biste vidjeli cio sadržaj foruma postanite član - registrujte se! If you would like to view all contents in forum - click to Register

Latest topics

» Neprocjenjivo blago arapske magije: TALISMANI
BOG TE BLAGOSLOVIO, BOG MI DAO NOVE NOVCE! Icon_minitime1Yesterday at 6:12 pm by Jafo

» Ljubavna magija sa menstrualnom krvlju
BOG TE BLAGOSLOVIO, BOG MI DAO NOVE NOVCE! Icon_minitime1Thu Sep 12, 2024 9:02 am by Noris

» Čudesni svijet talismana
BOG TE BLAGOSLOVIO, BOG MI DAO NOVE NOVCE! Icon_minitime1Thu Sep 12, 2024 9:00 am by Noris

» Kakva je vaša B linija na dlanu?
BOG TE BLAGOSLOVIO, BOG MI DAO NOVE NOVCE! Icon_minitime1Tue Sep 10, 2024 4:32 pm by Arman

» ARAPSKI ZAPISI DA SE NEKOME OTVORI LJUBAVNA SREĆA
BOG TE BLAGOSLOVIO, BOG MI DAO NOVE NOVCE! Icon_minitime1Sun Sep 08, 2024 9:06 am by Arman

» MAGIJOM DO POBJEDE NA SUDU
BOG TE BLAGOSLOVIO, BOG MI DAO NOVE NOVCE! Icon_minitime1Sun Sep 08, 2024 9:04 am by Arman

» Vještičije umijeće
BOG TE BLAGOSLOVIO, BOG MI DAO NOVE NOVCE! Icon_minitime1Sun Sep 08, 2024 8:42 am by Dominik

» Istina o lažnim prosvetiteljima
BOG TE BLAGOSLOVIO, BOG MI DAO NOVE NOVCE! Icon_minitime1Sun Sep 08, 2024 8:38 am by Dominik

» Postoji li ikakva razlika između religije i magije?
BOG TE BLAGOSLOVIO, BOG MI DAO NOVE NOVCE! Icon_minitime1Sun Sep 08, 2024 8:36 am by Dominik

Statistika

Ukupan broj komentara naših članova je 5287 in 1332 subjects

Registrovani članovi 222

Najnoviji član foruma kamer shala


    BOG TE BLAGOSLOVIO, BOG MI DAO NOVE NOVCE!

    Tana
    Tana
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 364
    Join date : 2015-06-30
    Mjesto : Ilirikum

    BOG TE BLAGOSLOVIO, BOG MI DAO NOVE NOVCE! Empty BOG TE BLAGOSLOVIO, BOG MI DAO NOVE NOVCE!

    Komentar by Tana Mon Aug 19, 2024 7:16 pm

    Vjerovanje da čovjek može drugom čovjeku prizvati kako zlo, putem kletve, tako i dobro, uz pomoć blagoslova, staro je koliko i sama naša civilizacija. Prema lingvistima riječ blagoslov ima porijeklo u staroslavenskom jeziku: blago slovo to jest blaga riječ. Blagoslovljen biti odnosno primiti od nekog blagoslov je nešto što, poput komplimenta, svakom ljudskom biću pričinjava ugodu i stvara optimizam.


    Neki od najčešći blagoslova koji se mogu čuti u svakodnevnom bosanskom govoru jesu ovi: “Bog ti dao!”, “Allah te nagradio!”, “Ruke ti se pozlatile!”, “Usta ti se pozlatila!”, “Sa hajrom svagdje otiš'o i doš'o”, “Bog ti dao sve sem lijepog dženeta!”. Tumačenje zadnjeg blagoslova objasnila mi je starica Alije. Prema onome što je ona čula kao mlada djevojka prvi dio blagoslova znači da nekom dragi Allah da sve najbolje, ali drugim se naglašava “sem lijepog dženeta” pošto, ako bi rekao: “Bog ti dao lijepi dženet”, sam si zatvaraš mogućnost da odeš u raj, prema folklornom uvjerenju.

    Generalno gledano, svi blagoslovi temelje se na tendenciji za uspješnom budućnosti i sretnom ovozemaljskom ali i onostranom životu poput: “Bog ti duši olakš'o!”, “Dan ti se pozlatio!”, “Dabogda jeo zlatnim kašikama!”, “Na paru legao a na dvije se digao!”, “Dočekala i bijele pčele”. Neka blagosiljanja su vrlo rječita poput ovog “Ne bilo ti zla koliko muha na krilu ponijela!” ili “Sve ti se dvojilo samo ti se zlo jalovilo!”.

    Zanimljivo je spomenuti kako se u bošnjačkoj (magijskoj) svijesti posebno ističe spominjanje svjetlećih metala poput zlata ili srebra ili nebeskih tijela – zvijezda, Sunca i Mjeseca u cilju privlačenja ljubavi, dobrih energija, kao u basmama i blagosiljanju. Ovakav stav vjerovatno proističe iz uvjerenja da na takve predmete i pojave ne može kidisati zlo, pošto mogu svojom volšebnom snagom da zaslijepe svako oko, te se profilaktički koriste i prizivaju u mnogim životnim situacijama. Stoga su nastala mnoga blagosiljanja kojima su vični stari djedovi i nene: “U zlatne žice udarao!”, “Zlatan hodio i zborio!”, “Zlatne ti strehe kapale!” i tako dalje.
    Prosjaci po ulici vjerovatno vladaju sa najvećim fondom blagoslova od kojih se najčešće može čuti: ” Da te dragi Bog zakloni od svakog belaja i zla!”, “Sto godina bio živ i zdrav!”, “Allah ti dao dobru nafaku i zdravlje!”, ” Allah te sačuv'o, tebe i tvoju djecu!”, “Imao svega dobroga i ne znao šta imaš!” te još sijaset drugih.
    Blagoslov je poput kletve obavijen određenom dozom tajanstvenosti i božanske providnosti. Poznato je iz nekih religijskih predaja kako su se određenih sveci oblačili u prosjake u namjeri da iskušaju čovjekovu duše i dobrotu. Jer po čistom i mekom srcu dobivao se blagoslov a po crnom i tvrdom prokletstvo. Zato i danas, u ovom modernom svijetu, ako tražite svece možete ih pronaći u prosjacima. Oni više od drugih ljudi posjeduju moć kletve, ali i dar blagoslova. Ponekad se zamaskiraju i u stare Cigane. Pa, kada vam neko od njih pruži ruku da mu štogod udijelite na trenutak se upitajte ko je to ispred vas?


    DOBRO SE DOBRIM VRAĆA

    Svaki blagoslov prepun je pozitivne energije, iste one koja može prizvati sreću, zdravlje, dobru sudbinu. Jedan od posebno moćnih blagoslova potiče iz Brazila a glasi ovako: “Neka Bog blagoslovi sve što moje oči vide.” Osim što služi kao zaštita od uricanja on zapravo čini onog ko ga redovito izgovara medijem kroz kojeg protiče nepresušna pozitivna energija. Vjerovali ili ne, blagoslov je čvrsti dokaz da se dobro vraća dobrim.

    Brat mog najboljeg prijatelja prije desetak godina doživio je zaista pravo malo čudo utemeljeno na moći blagoslova da sačuva ljudski život. Naime, u vrijeme kada se ovaj događaj odigrao u našem gradu živjela je stara prosjakinja, za koju je većina građana mislila da je pomalo luda, pošto je imala čudan izraz lica i često, kao većina usamljenih staraca, pričala sama sa sobom. On je u tom vremenu povremeno dolazio kući da posjeti roditelje, pošto je skoro uvijek vozio kamionske ture po Austriji, Italiji i Njemačkoj. No, svaki put kada je dolazio čim bi ugledao ovu staricu prilazio bi joj i darovao sa novcem a na što mu je ona uzvraćala sa mnoštvom blagoslova. Ništa u ovome ne bi bilo čudno niti pretjerano zanimljivo da jedne prilike on nije odrađujući potpuno sam dugu turu od Njemačke do Italije zaspao od umora za volanom. Po njegovim riječima nije bio niti malo svjestan kada ga je to san savladao na autoputu. Znao je samo da ga je u nekom trenutku nečija nevidljiva ruka jako zatresla po ramenu a u ušima je začuo ženski glas kako ga zove po imenu, uslijed čega se trgnuo, probudio te u zadnji ten uspio povratiti kontrolu nad volanom. Kada se od šoka pribrao shvatio je da ga je probudila ona ista prosjakinja čije je lice vidio u snu i osjetio kako ga drma rukom po ramenu.


    BLAGOSLOV NOVCA

    Na kraju kazivanja o blagoslovima i pravim malim čudima koja ih prate korisno bi bilo reći još poneku interesantnu pojedinost a od koje možete imati praktične koristi. Naime, kada god ugledate grbavca na cesti ili ulici tri puta izgovorite ovaj blagoslov gledajući u njegovom pravcu: “Bog te blagoslovio, Bog mi dao nove novce!” Bude li vam ovaj jednostavni ritual postao rutina prilikom svakog takvog susreta uvjerit ćete se sami kako vam novac dolazi bez najave i neočekivanim putevima. Osim toga, stimulirat ćete i svoju financijsku sreću.


    ZLOBNI BLAGOSLOV SMRTI

    Zloupotrebu blagoslova često vidimo u praksi popova i rabina koji posvećuju i blagosiljaju oružje sa kojim se ubijaju ljudi a što je u potpunoj suprotnosti sa milošću, ljubavlju i čovjekoljubljem, kako to propagiraju i podučavaju sve monoteističke religije. Ovdje svakako nije riječ o blagoslovu nego o đavoljem govoru i praksi.


      Danas je Mon Sep 16, 2024 9:13 pm