Vještičarstvo - WICCA - paganizam - šamanizam

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Vještičarstvo - WICCA - paganizam - šamanizam

Da biste vidjeli cio sadržaj foruma postanite član - registrujte se! If you would like to view all contents in forum - click to Register


    Legenda o Zaratustri

    Jafo
    Jafo
    Admin


    Broj komentara : 1562
    Join date : 2015-06-30

    Legenda o Zaratustri Empty Legenda o Zaratustri

    Komentar by Jafo Wed May 06, 2020 3:44 pm

    Prema drevnoj perzijskoj legendi osnivač zoroastrizma, veliki Zaratustra, dok je bio gost na dvoru, postao je žrtva užasne zavjere - dvorani, neprijatelji njegove religije, podmetnuli su u njegovoj sobi kosti, kosu i nokte mrtvaca. Kada su ovi rekviziti crne magije pronađeni Zaratustra je doveden u okovima pred kralja. Podvrgnut je sudskom procesu i, na kraju, osuđen na smrt vješanjem. Ali, nekim čudom, kraljev konj iznenada oboli od jako čudne bolesti; zadnje noge mu se zgrčiše, uvlačeći se u stomak, pa kraljevi savjetnici odlučiše da zatraže pomoć od Zaratustre.

    "Oslobodi me", reče on vladaru, "i ja ću konju izliječiti jednu nogu." Kad mu skinuše okove on zaista izliječi konju jednu nogu, tako da je mogao pomjerati zglobove. Zatim reče kralju: " Gospodaru, ako prihvatite moju religiju, konju će ozdraviti i druga noga."
    Kralj pristade, ali konju noga ozdravi tek onda kada je čitava vladareva familija i cio dvor prihvatila slijediti Zaratustrinu religiju.

    Prema dogmi zoroastrizma ili mazdeizma, svijet se pokorava vječitoj borbi Dobra i Zla. U ime principa Dobra, ljudi su svi jednaki i razlikuju se samo po unutrašnjim sposobnostima. Ne postoje razlike na bazi rase, nacionalnosti, ekonomskog ili socijalnog statusa, što je identično propovijedanju arijanskog kršćanstva (Bogumili) u srednjovjekovnoj Bosni. Za sva bića čistog srca postoji nagrada na ovom svijetu.

      Similar topics

      -

      Danas je Thu May 02, 2024 1:46 pm