Vještičarstvo - WICCA - paganizam - šamanizam

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Vještičarstvo - WICCA - paganizam - šamanizam

Da biste vidjeli cio sadržaj foruma postanite član - registrujte se! If you would like to view all contents in forum - click to Register


2 posters

    Lunarna magija za sve ljudske želje

    Jafo
    Jafo
    Admin


    Broj komentara : 1562
    Join date : 2015-06-30

    Lunarna magija za sve ljudske želje Empty Lunarna magija za sve ljudske želje

    Komentar by Jafo Sat May 07, 2022 6:18 pm

    Mjesec je oduvijek očaravao ljude u doslovnom smislu te riječi. O njemu ili zapravo njoj, jer Mjesec je samo kod nas muškog roda, a u svim drugim kulturama ženskog roda, smišljane su legende i pjesme, formirani rituali i vjerovanja. Kao rezultat tog kreativnog zamaha danas egzistira mnoštvo magijsko-astralnih vjerovanja koja možete slijediti u noći mladine, kako biste si prizvali sreću u svim njenim segmentima. Iako mnogi ljudi ne vjeruju da im lunarni obredi mogu pomoći da ostvare svoje životne želje, drugi su apsolutno uvjereni da će određenim ritualnim gestama unijeti sreću u svoj život. Vrijedi pokušati, zar ne?

    Unatoč tome što nema svoje svjetlo te zapravo reflektira ono sunčevo Mjesec je od postanka čovječanstva fascinirao ljude uskrsnućem, dajući im nadu u ponovni život. Naime, posljednja lunarna faza tačnije njena zadnja tri dana kada Mjesec više nije vidljiv golim okom naziva se pred mijenu ili mijena. Kada se napokon pojavi u pravcu zalazećeg Sunca, u formi tankog svjetlećeg srpa, ljudi ga zovu raznim imenima poput Mlađak, Mjesec sa dva roga, novi Mjesec itd. Ponovo “rođen” on se zatim iz noći u noć “puni” odnosno raste sve do faze uštapa a potom opada (stari) i nestaje tojest simbolično umre.

    U lunarnom kalendaru dani su numerisani po noćima, počevši od večeri pojavljivanja mladog Mjeseca na nebu. Mlada nedjelja, koja podsjeća na drevni lunarni kalendar, prva je sedmica u mjesecu s Mlađakom. Na taj dan tradicionalno se siju biljke koje rastu i rađaju naviše, na površinu tla (raž, pšenica, kukuruz), izvode se čarolije i bajanja, priziva čudesna Lunina moć recitativnim formulama da ljudima donese hljeb, zdravlje, voljenu osobu: „Novi kralju, Novi kralju, zdravog si me našao, zdravog me ostavio!” ili ” Našao si me bez žene, ostavi me sa ženom!“; ili “Mlađaku, mladi Mjeseče, hljeb da dijelimo, tebi pola a meni zdravlje!”

    U rumunskoj narodnoj tradiciji mladi Mjesec se naziva Crai nou ili u prijevodu na bosanski: Novi kralj. Vjeruje se da ćete, kada se pojavi prvi put na nebu Novi kralj, sanjati svog suđenika, ako kažete Mjesecu: „Pozdrav tebi, Novi kralju, pozdravljam te. Molim te, dragi Mlađaku, molim te otkrij mi ko će biti moj suđenik (ica) .”

    Ostatak teksta možete pročitati na linku:
    https://esmerovic.com/lunarna-magija-za-sve-ljudske-zelje/
    Satanijel
    Satanijel
    Šegrt


    Broj komentara : 113
    Join date : 2015-07-09

    Lunarna magija za sve ljudske želje Empty Re: Lunarna magija za sve ljudske želje

    Komentar by Satanijel Mon May 09, 2022 8:05 pm

    👍👍👍👍👍👍👍👍👍

      Danas je Sun Apr 28, 2024 10:32 pm