Vještičarstvo - WICCA - paganizam - šamanizam

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Vještičarstvo - WICCA - paganizam - šamanizam

Da biste vidjeli cio sadržaj foruma postanite član - registrujte se! If you would like to view all contents in forum - click to Register


5 posters

    Magija soli - oslobodite se vradžbina i zli duhova

    Jafo
    Jafo
    Admin


    Broj komentara : 1562
    Join date : 2015-06-30

    Magija soli - oslobodite se vradžbina i zli duhova Empty Magija soli - oslobodite se vradžbina i zli duhova

    Komentar by Jafo Wed Sep 16, 2020 12:13 pm

    Sol je od davnih vremena smatrana vrlo važnim mineralom za ljude a jedno vrijeme se u nekim zemljama koristila čak i kao novac. Među najstarijim je začinima u upotrebi a klorid i natrij ioni, dvije glavne komponente  soli, potrebne  su svim živim bićima u malim količinama za opstanak. Međutim, sol je mnogo više od navedenog pa se oko nje ispreda vrlo mnogo folklornih vjerovanja te ritualne prakse, čiji su pojedini segment iznimno interesantni i vrijedni da se koriste i u današnjem vremenu.

    Sol je neodvojiva od mnogih praznovjerja u skoro svim narodnim tradicijama gdje se smatra znakom nesreće ukoliko se prospe na pod pa onaj kome se to desi, kako bi otjerao od sebe zlu kob, morao je da baci malo soli preko svoga lijevog ramena. Tvrdi se da ovo vjerovanje dolazi  iz Engleske gdje se nekada nametao porez na sol. Vrlo je izvjesno da bi onaj ko bi je prosuo morao da baci malo soli preko lijevog ramena, u cilju da zaplaši đavola koji ga tjera u štetu i gubitak. Na Balkanu se pak vjeruje da prosuta sol po stolu sluti na skorašnju svađu u kući.

    U Bugarskoj se vjeruje kako se u soli može pronaći jedno zrnce koje se naziva srce i onome ko ga otkrije ono donosi izvanredne magijske učinke. Osim svoje volšebne predispozicije sol je izvanredan lijek. Naime, kada je posljednji božiji poslanik Muhammed savjetovao hazreti Alija  "da počne i da završi solju, jer u njoj leže sredstva za liječenje sedamdeset bolesti", na najbolji mogući način otkrio nam je tradicionalno vjerovanje arapskog naroda u njenu zavidnu ljekovitost.


    Simbol kućne nafake

    Poput željeza ili olova sol se od davnina označavala učinkovitim sredstvom u tjeraju zli duhova i zaštiti ljudi od neprijateljskog djelovanja vještica što je, na primjer, izrodilo praksu  da se sipa u dječju kupku kako bi ih sačuvala i zaštitila od zla.

    Sol je zajedno sa hljebom simbol ognjišta pa se zbog toga u Cazinskoj krajini tradicionalno u novu kuću prvo unosila sofra, hljeb i sol, da bi se tako prizvao berićet i nafaka. Vjerovatno je zbog svog kultnog odnosno totemskog značenja  u Rumuniji prisutno vjerovanje da ukoliko vam neko iz kuće ukrade soli ili jaje ubrzo ćete imati štete u stoci ili u domaćinstvu. Također se tvrdi da ko ukrade kravama ili ovcama soli da će one umrijeti, pošto se na njoj rade zle čarke.

    Međutim sol je i neprijatelj magije. Naime, ako poznajete osobu koja vam radi čarke ponudite je sa jednom kriškom hljeba i malo soli. Ona će to odbiti pojesti, jer je svjesna da bi joj se istog trena, sve ono što je magijom radila vama, vratilo njoj. No, tako se u potpunosti otkrije pošto nema stvarnog razloga da odbije pojesti  navedeno. Zato se u Moldaviji dušman kune ovim riječima: "Tukli te moj hljeb i moja sol!", što navodno tjera neprijatelja od vašeg stola. Slično tome nekada je u Bosni bio poznat ritual zaplašivanja vještice, ali i lampira, koji bi se noću prikazali u obliku leptira. Čim bi se uhvatio krila bi mu se opržila na vatri svijeće govoreći: " Dođi sutra da ti soli dam!".


    Solju protiv svakog zla

    Sol je posebno moćna u odbijanju urokljivih očiju od čovjeka, a njeno djelovanje se značajno uvećavalo ukoliko je bila zagrijana i posipana po ljudima i stoci. U Cazinskoj krajini se vjeruje da pokipi li mlijeko na šporetu kravi će popucati vime ili će izgubiti mlječnost pa se zbog toga odmah po vrućem plehu športa baci malo soli govoreći: "Neka puca sol, neka ne puca kravi vime! "

    I u zaštiti ljudi od prodora negativne energije sol igra vrlo važnu ulogu. U Rumunija se tako vjeruje da onaj ko  nosi soli u cipelama za njega se ne mogu uhvatiti  nikakve vradžbine dok, vjerovali ili ne, tamošnji momci i djevojke još i danas nose uza se krupne soli kako ih niko ne bi mogao ureći.  Također, noću je dobro staviti soli na prozor tojest na prozorsku dasku, nakon čega ćete imati miran san, pošto vam se nikakvo zlo  ne može približiti.

    Kod bugarskog naroda se tvrdi da zli duhovi bježe od hljeba, vina, soli i octa odnosno sirćeta. Sve nabrojano koristi se samo za dobre svrhe tojest da se razvali neka magija, rasture zle oči ili loša sreća. U nastavku se poseban naglasak daje na profilaktičku moć octa, bez kojeg ni jedna kuća ne može.

    Naime, u njemu se nalazi velika magična sila, posebno efikasna protiv djelovanja urokljivih očiju. Od davnina se po Bugarskoj prakticirao ritual umivanja vinskim octom iznad vatre ako se sumnjalo da je neka osoba ureknuta naročito dijete, djevojka ili mlada nevjesta. Ocat se nikad ne pozajmljuje iz kuće nakon zalaska Sunca jer bi sa njim otišao kućni berićet. Ukoliko se pak to ne može izbjeći onda se u ocat sipalo malo soli kao protumjera mogućem zlu. Navodno je sol rekla:" Dođi, ne boj se, nas smo dvoje, niko nam ne može napraviti ništa!".

    Poput sirćeta i za sol, ako se pozajmljuje  iz kuće u sam sunčev zalazak, vrijedi upozorenje da se zajedno sa njome daje i kućni berićet.

    Isto tako kod ovog naroda postoji ritual sa kojim se tjera crna magija od familije. Uzme se šaka soli iz kuće i odnese do kakvog raskršća, tamo se baci i govori: "Sve što se na moju kuću i familiju loše radi, raskrsnica da to raskrsne, sol neka ispuca". Potom se odlazi kući bez okretanja unazad.


    Vještičija crna sol

    Posebno jakom u paganizmu se smatra takozvana vještičija sol koja se radi od dva dijela obične morske soli i jednog dijela strugotine od livenog gvožđa poput tave ili lonca te jednog dijela pepela od vatre. Još k tome se doda jedan dio fino samljevenog crnog bibera. Postupak izrade je sljedeći: Tri kašike morske soli plus jedna kašika gore navedenog materijala po vašem izboru, poput recimo dobro istucanog  drvenog uglja, ili pak crnog gareža nakon spaljivanja bilo čega u posudi. Ako ste napravili crnu sol za zaštitu stana, onda je to njena jedina svrha i namjena. Crna sol upija vrlo efikasno sve negativne energije u vašem okruženju dakle ona je odbrambeno sredstvo pa je posipajte po svim dijelovima kuće, kako bi napravili barijeru pred napadom zla, recimo sipajte je pored prozora i vrata. Ako živite u stanu pospite duž zidova u dnu, preko ulaznog praga ili nečeg drugog. Postoje i drugi benefiti koje vam ova sol može omogućiti a jedan od njih je da se otarasite neželjenog gosta. Dovoljno je samo da mu pospete tragove solju nakon odlaska. Nakon toga vam se više neće pojavljivati pred ulaznim vratima.

    Raif Esmerović

    Arman, Aradia, karpata, Fanta, Frumoasa, Milicent and Lotta like this post

    Fanta
    Fanta


    Broj komentara : 59
    Join date : 2015-08-21

    Magija soli - oslobodite se vradžbina i zli duhova Empty Re: Magija soli - oslobodite se vradžbina i zli duhova

    Komentar by Fanta Wed Sep 23, 2020 4:46 am

    Sol jeste moćna supstanca protiv zla
    Frumoasa
    Frumoasa


    Broj komentara : 30
    Join date : 2017-04-13
    Mjesto : Zenica

    Magija soli - oslobodite se vradžbina i zli duhova Empty Re: Magija soli - oslobodite se vradžbina i zli duhova

    Komentar by Frumoasa Mon Sep 28, 2020 7:17 pm

    Mislim da sam negdje čitala da Rumuni sol nazivaju "sveta majka" poistovjećujući je sa Marijom.
    Milicent
    Milicent


    Broj komentara : 50
    Join date : 2017-12-27

    Magija soli - oslobodite se vradžbina i zli duhova Empty Re: Magija soli - oslobodite se vradžbina i zli duhova

    Komentar by Milicent Sat Oct 17, 2020 7:50 pm

    Posipala sam ispred praga soli sa unutarnje strane, onako za svaki slučaj, sviđa mi se taj jednostavni ritual za koji mislim da je učinkovit. Možda je slučajno ali jedna mi komšinica više ne dolazi u kuću nakon tog posipanja. Kažem možda je to slučajno i možda uskoro dođe ali ako ne bude onda je očito Very Happy
    Fanta
    Fanta


    Broj komentara : 59
    Join date : 2015-08-21

    Magija soli - oslobodite se vradžbina i zli duhova Empty Re: Magija soli - oslobodite se vradžbina i zli duhova

    Komentar by Fanta Sat Oct 17, 2020 8:15 pm

    A ja sam pod krevet.
    karpata
    karpata


    Broj komentara : 56
    Join date : 2015-07-09
    Mjesto : Sarajevo

    Magija soli - oslobodite se vradžbina i zli duhova Empty Re: Magija soli - oslobodite se vradžbina i zli duhova

    Komentar by karpata Sun Oct 18, 2020 12:52 pm

    Cure morate tu sol s vremena na vrijeme pokupiti i baciti pa staviti novu recimo svaka mjeseca

    Sponsored content


    Magija soli - oslobodite se vradžbina i zli duhova Empty Re: Magija soli - oslobodite se vradžbina i zli duhova

    Komentar by Sponsored content


      Danas je Sun Apr 28, 2024 11:33 am