Vještičarstvo - WICCA - paganizam - šamanizam

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Vještičarstvo - WICCA - paganizam - šamanizam

Da biste vidjeli cio sadržaj foruma postanite član - registrujte se! If you would like to view all contents in forum - click to Register


    Lažljive osobe imaju slabiji vid

    Tana
    Tana
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 349
    Join date : 2015-06-30
    Mjesto : Ilirikum

    Lažljive osobe imaju slabiji vid Empty Lažljive osobe imaju slabiji vid

    Komentar by Tana Sat Apr 25, 2020 4:33 pm

    Ukoliko se osoba zamoli da netačno navede neke od podataka o sebi, tvrdi poznati oftalmolog W. Bates, ili da se samo lažno predstavi, retinoskop svaki put registruje isti poremećaj. Možda se upravo zbog toga od davnina u bošnjačkom narodu tvrdi kako se najgriješnije zaklinjati (klesti) na svoje oči: "Tako je bilo, očiju mi moji!". Čini se da su naši predaci slutili kakve posljedice laganje može prouzročiti očima i vidu.


    Zdravlje oka direktno je povezano sa normalnim krvotokom, a on, sa svoje strane, umnogome zavisi od mišljenja. ako misaoni proces protiče mirno, bez uzbuđenja i stresa, snabdjevanje glave krvlju također je normalno i očni nervi i centri rade kako treba. Ali čim se u mozgu samo pojavi misao o nekom naporu ili neprijatnosti dolazi do promjene normalne funkcije očne jabučice i smanjenja osjetljivosti centra za vid. Da bi se izbjegla refrakcija mora se, dakle, iz glave izbaciti svaka misao o naporu. Psihička naprezanja bilo koje vrste izazivaju naprezanje oka - svjesno ili ne.

    I ako se ta naprezanja ponavljaju jasno je da će doći do poremećaja refrakcije. Jedan učenik, koji je najnormalnije čitao slova u najnižem redu tablice za provjeru vida sa distance od tri metra, je poslije molbe da se fokusira na događaje oko sebe, i da ih opiše, gubio sposobnost da pročita i najveće slovo C koje se može vidjeti i sa dvadeset puta većeg rastojanja. Mnoga djeca dobro vide u prisustvu svojih majki, ali postaju kratkovidna onog trenutka kad mama iziđe iz prostorije; ovo je rezultat opterećenja i straha da se ostane sam. Susret s nepoznatim predmetima i ljudima također stresno djeluje na neke ljude i kod njih dolazi do poremećaja refrakcije.

    Zapaženo je da kada čovjek govori istinu, ima sasvim normalan vid, a da prilikom verbalizovane, ali i samo u svijesti koncipirane laži, dolazi do poremećaja u čulu vida. Ovo se pojašnjava time što laž uglavnom kod svih ljudi, osim kod patoloških lažaca, izazove neprijatnost i osoba osjeća opterećenje i ulaže napor da prevaziđe ili pobjedi taj osjećaj u sebi.

    W. Bates je uvjeren da laž veoma negativno djeluje na vid. To je lako i dokazati, smatra on. Ako je neka osoba u stanju da pročita sva slova donjeg reda tablice za provjeru vida, ali ako se desi da prilikom čitanja pogriješi - namjerno ili slučajno - u izgovaranju onoga što vidi, uz pomoć aparata retinoskopa može se opaziti poremećaj refrakcije. Ukoliko se osoba zamoli da netačno navede neke od podataka o sebi, ili da se samo lažno predstavi, retinoskop svaki put registruje isti poremećaj. Tako je jedan ispitanik od 25 godina imao najnormalniji vid dok je gledao na zid, ne pokušavajući da na njemu nešto razazna, ali se kod njega javlja miopija, kratkovidnost, čim bi izjavio ili samo zamislio da mu je 26 godina ili ako bi mu neko drugi govorio da je stariji ili mlađi nego što jeste. Čim bi počeo da misli "istinito" njegov vid je ponovo postajao normalan.

    Zdravlje oka direktno je povezano sa krvotokom i cirkulacijom, a ona, koo što smo vidjeli, ovisi od mišljenja. Ako je ono smireno, ispravno, istinito, u takvoj konstelaciji nervi i centar za vid imaju optimalne uvjete i rade najbolje što mogu. Čovjek, na žalost, može sasvim svjesno da smanji oštrinu vida i sebi, a i drugome, posredno, djelujući na njega stresno. Kako bi se povratilo izgubljeno, mora se paziti na svoje misli i svakako naučiti vladati s njima. I tu ponovo dolazimo do drevne budističke mudrosti, koja je odavno utvrdila da naše misli djeluju na naš život. U ovom slučaju to se odnosi direktno na naše fizičko zdravlje, na oštrinu čula.

    Ako smo uznemireni ili ljuti, ukoliko lažemo, oko se može "natjerati" da vidi i dvostruko, pritom i horizontalno i vertikalno postavljene duple objekte, ali čim na smjenu uznemirujućim dođu mirne, istinite i čiste misli, slika se odmah sređuje i konsoliduje te mi ponovo vidimo samo ono što i treba da vidimo; "duplikati" se spajaju u jednu cjelinu, nestaje razrokost, i poremećaji refrakcije - kako oni koji su izazvani vještački, tako i oni koji postoje već duže vrijeme. Sve ovo nestaje čim se pojedinac nauči da uspostavi kontrolu nad svojom psihom.

    Uzrok svakog funkcionalnog poremećaja vida nije ništa drugo nego nepravilna misao, a njeno nestajanje se dešava istom brzinom kojom dolazi misao koja donosi opuštanje i olakšanje.


    Refrakcija (srednjovj. lat. refractio, prema lat. refractus: slomljen) ili lom svjetlosti je skretanje svjetlosnih zraka ili zraka drugog elektromagnetskoga zračenja pri prijelazu iz jednoga sredstva u drugo zbog razlike u brzini širenja valova u različitim sredstvima.

      Danas je Thu May 02, 2024 2:13 am