Vještičarstvo - WICCA - paganizam - šamanizam

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Vještičarstvo - WICCA - paganizam - šamanizam

Da biste vidjeli cio sadržaj foruma postanite član - registrujte se! If you would like to view all contents in forum - click to Register


2 posters

    Rumunska bajanja

    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Rumunska bajanja Empty Rumunska bajanja

    Komentar by Trita Wed Jul 15, 2015 6:40 am

    Ritual bajanja se izvodi noću između 22.00 i 23.30 ili u zoru, od 3 do 5 sati u noći kada se na nebu prvi put vidi mladi mjesec. Može se bajati utorkom, četvrtkom ili subotom.
    Ritual se ne može izvesti bez prethodne pripreme, u protivnom neće biti efikasan.
    Bajati ne može žena koja nije rađala djecu.
    Dan prije bajanja treba postiti i okupati se. Izbjegavati nekog psovati, proklinjati ili općenito govoriti nešto loše. U principu, komunicirati sa drugima što manje, ili još bolje, nikako kako bi se sačuvala energija i lakše fokusirale misli na ritual.
    VRLO VAŽNO! Ne smijete na tijelu imati ranu, posjekotinu ili ogrebotinu, iz koje teče krv.
    Odjeća na vama trebala bi biti bijele boje i bez čvorova na sebi, ili zakopčane dugmadi.
    Rekviziti su vrlo jednostavni: Novi nekorišten zemljani ćup, jednostavnog oblika i bez glazure. Voda sa izvora, uzete odmah nakon izlaska sunca. Svijeća crne ili ljubičaste boje.
    Izvođenje rituala
    Zapalite svijeću sa razmišljanjem o problemu koji vas muči. Napunite ćup sa izvorskom vodom, ostavite samo 1 cm do vrha. Zamočite srednji prste desne ruke u vodu i njime stalno radite krug u smjeru kazaljke na satu govoreći tihim šapatom bajalicu koju ste prethodno naučili napamet.
    Magija od 99 lica,
    magija od 99 načina,
    magija od zemlje,
    magija od muškarca,
    magija od žene,
    magija od dječaka,
    sa kosom, sa jajetom,
    sa bušenjem, sa bacanjem u vjetar,
    sa rakom, sa sljepim mišem,
    sa kožom od zmije, sa krvlju,
    magija sa konjskom prašinom,
    prahom od vrata,
    sa stvarima od mrtvih,
    magija od napuštenih bunara,
    magija od raskršća i drumova,
    magija od bačene metle,
    sa kolačem od žita i kukolja,
    od devet polja, od devet šuma...
    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Rumunska bajanja Empty Re: Rumunska bajanja

    Komentar by Trita Wed Jul 15, 2015 6:41 am

    Bajanje za odriješenje od zla
    Kad u kući nema napretka i stalno se dešavaju neke loše stvari posumnja se u magiju, zbog toga neko od ukućana odlazi kod vračare ponedjeljkom, srijedom ili petkom da mu baje. Ona to čini uz posudu izvorske vode, koristeći metlu, sjekiru ili neki drugio magijski rekvizit. Sa obajanom vodom se škropi po kući.

    Uzmi čarolije i plakanje,

    i sve zlo od svijeta,

    od naše kuće,

    od mog prebivališta,

    iz mog vrta, iz mog života,

    iz mog berićeta, iz moje vreće soli,

    iz moji haljina,

    nosi ih iz doline u dolinu,

    neka idu u planine i puste gore,

    tamo gdje nema ljudi, od mene,

    naše familije i od onih koji će se tek roditi,

    od sada neka smo čisti, svjetli kao sunce,

    neka nas ostavi onakve kao isus krist na zemlji,
    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Rumunska bajanja Empty Re: Rumunska bajanja

    Komentar by Trita Wed Jul 15, 2015 6:42 am

    Bajanje od uroka


    Georg je išao svojim putem,
    na putu je sreo devet mudrih žena,
    devet vještica,
    devet žena sa urokljivim očima,
    one ga začaraše, one ga opčiniše,
    urekle ga svojim očima
    ali im to nije bilo dosta.
    Kozman de amin.

    Onda baba pljucne i puše, pa nastavi:

    Idi bolesti u kamen od Mirćea.
    Lijek od Georga.
    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Rumunska bajanja Empty Re: Rumunska bajanja

    Komentar by Trita Wed Jul 15, 2015 6:43 am

    Bajanje sa konopcem od konoplje

    Žena iscjelitelj u Rumuniji uzme jedan konopac sačinjen od isprepletenih niti konoplje i držeći ga rukama iza leđa na njemu sveže devet čvorova govoreći:

    Ja ne vežem čvor nego ubod u srcu,
    ja ne vežem čvor nego ubod u slezenu,
    ja ne vežem čvor nego ubod u jetru,
    ja ne vežem čvor nego ubod u rebro,
    ja ne vežem čvor nego ubod u ramena,
    ja ne vežem čvor nego ubod u prsa,
    ja ne vežem čvor nego ubod u vrat,
    ja ne vežem čvor nego ubod u plećima,
    ja ne vežem čvor nego ubod u kostima i svemu drugom.

    Nakon što je svezala čvorove ona ih stavi u posudu sa izvorskom vodom i tri puta ponovi: "Idi lumbago, i ostani lumbago kroz neprijateljstvo, kletvu i urok začaran". Potom nastavlja ovako: "Koliko muke ima sjeme konoplje dok se posije, naraste i od njega se napravi košulja toliko muke imao lumbago dok ne iziđe iz bolesnika!".

    Onda se konopac prekršteno položi na bolesnika i tako ostaje tri dana. Nakon toga se baci u rijeku a nikako u bunar jer bi ljudi koji piju vodu iz njega mogli oboljeti od lumbaga. Bolesnik tri puta pije vodu iz posude u kojoj je bio konopac i opere se njome. Ostatak vode se baci na kakvu hrpu i kaže se: "Koliko muke treba da se od konoplje napravi košulja, toliko muke da ima lumbago ako ne iziđe iz bolesnika!".
    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Rumunska bajanja Empty Re: Rumunska bajanja

    Komentar by Trita Wed Jul 15, 2015 6:43 am

    Crni pijevče
    Kad djevojku ostavi momak i neće da čuje za nju, onda se ona na mladi petak, uoči ponoći, svuče nagolo i ode pod šljivu pa ju drma i govori; "Kako se ova šljiva drma tako ni N.N. da nema mira".
    Tako vikne tri puta iz svega glasa a onda potrči u kuću i stane pod otvoreni odžak i kazuje: "Crni pijevče iz odžaka idi N.N. mom nevjernom; ako pije neka ne pije, ako jede neka ne jede, ako spava nek ne spava niti mira ima dok se meni ne vrati"
    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Rumunska bajanja Empty Re: Rumunska bajanja

    Komentar by Trita Wed Jul 15, 2015 6:45 am

    Rumunjske magijske biljke
                                                                    Bosiljak
    Najomiljenija rumunjska biljka zvana "ljubavna trava". Ženama se, kako bi ostale mlade te da ih muževi vole kao prvog dana, preporučuje da piju vodu u koju su stavljene tri grančice bosiljeka svako jutro na prazan stomak.
    Djevojke da usniju suđenika uoči prvog marta ili svetog Ivana stavljaju grančicu ove biljke pod jastuk.

                                                                Jasmin
    Jasmin je čest sastojak ljubavnih eliksira, posebno za žene. Suhi buket mješa se sa mlijekom i medom kod bajanja za djevojke koje se ne mogu udati. Štiti od uroka.

                                                              Zdravac
    Rumunima ova biljka predstavlja nezaobilazni sastojak ljubavnih eliksira za muškarce. Njenim sokom natopi se košulja mladića kako bi imao veću spolnu snagu u uživanju sa ženama. Sok ili juha napravljena od ove biljke lijek je protiv impotencije.

                                                              Ivanjsko cvijeće
    Poznata je kao ženska magijska biljka sa čudesnom moći da održi mladost i ljepotu, probudi ljubav. Vjenac broćike ispleten na Ivanje i stavljen na glavu čuva se tijekom cijele godine iznad kreveta kako bi djevojci produžio mladost, zaštitio je od košmara i donio lijepe snove. Ukoliko se potopi u vodu, posebno dva dana prije punog mjeseca ili petkom, pa se njome umivaju oči djevojka će postati zavodljiva.

                                                           Odoljen
    Korijen odoljena tradicionalno kod Rumuna poznat je kao zaštitnik i lijek od raznih magija i iskušenja. Izmrvljeni korijen mješa se u posebna jela koja će jesti mladići i djevojke da bi ih zaštitilo od utjecaja zli duhova, posebno iele i zburatora.
    Žene su u prošlosti izmrvljeni korijen odoljena mješale u hranu i konzumirale ga kako bi im potisnuo spolnu želju u periodu dok su im muževi provodili vrijeme čuvajući ovce u planini.
    Mladi pastiri uvijek u svojoj torbi nose korijen odoljena, crne trave i "žive trave" kako bi ih zaštitile od šumske demonice Fata Paduri i ostalih ženskih duhova.


                                                               Buriana
    Ova biljka ima moć hamajlije, obično se koristi iz predostrožnosti posebno kada se sumnja na nečije napade crnom magijom. Buriana se drži u spavaćoj sobi, ispod jastuka ili ikone. Burianu supruge drže u kontaktu sa tijelom u situacija kada su im muževi duže odsutni iz kuće radi odoljevanju iskušenjima ka nevjeri.
    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Rumunska bajanja Empty Re: Rumunska bajanja

    Komentar by Trita Wed Jul 15, 2015 6:46 am

    Vretenom do željene osobe
    Kod Rumuna kao uostalom i drugih balkanskih naroda postoji nekoliko varijanti djevojačkog vračanja u cilju da se namami željena osoba. Obično, ovo vračanje izvode djevojke kada požele da im voljeni dođe. Za tu namjenu djevojka mora imati momkovu košulju ili neki drugi dio odjeće te vreteno. Ispod vodeničnog ili mlinskog kola ona će uzetii vode u kakvu posudu i u nju staviti momkovu odjeću te je vretenom okretati u krug i bajati:
    Ne okrećem vreteno, već okrećem svoga n.
    nema mu spokoja ni mira.
    Kako ne može vatra u vodi ostati
    tako ne može ni n. biti bez mene.
    Bože, neka nema mira i spokoja
    ni u srcu mirnoće.
    Ne vidio ni jednu djevojku niti udovicu,
    samo mene želio vidjeti, sa mnom razgovarati.

    U drugim oblicima vračanja djevojka se skine nagolo i sjede pored ognjišta a na vatru stavi lonac sa vodeničkom vodom čekajući da ona provre. Zatim uzima preslicu sa kojom se konoplja razvačila i izvodi bajanje.
    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Rumunska bajanja Empty Re: Rumunska bajanja

    Komentar by Trita Wed Jul 15, 2015 6:47 am

    Rumunjska ili kako se to u Srbiji pogrešno naziva „ vlaška“ magija zapravo je ciganska magija.Naime, poznato je da su Cigani u Rumunjskoj bili dugo vremena izloženi položaju robova te da danas u toj zemlji čine populaciju od dva miliona.Iako potlačeni i u teškom položaju uspijeli su opstati vijekovima i njegovati svoja magijska učenja koja su vremenom zaživjela po cijeloj Rumuniji a i šire.
    Jedan od rituala cigansko-rumunjske magije opisuje kako uz pomoć krpene lutke i sedam igli djevojka može omađijati željenog momka. Ritual počinje ponedjeljkom navečer kada djevojka izađe van i pogledom izabere zvijezdu na nebu i gledajući u nju baje:

    Zvijezdo, zvijezdo, zvijezdice
    sve su zvijezde zajedno
    samo ti moja zvijezdo
    kreni i nebo preleti, na zemlji n.n.nađi
    zabljesni ga i meni dovedi.

    Nakon tih riječi ona će zabosti jednu iglu u srce lutke. Isti ritual ponavljati će svako veče do nedjelje kada izbodenu lutku, uvijek u srce, treba odnijeti do potoka ili rijeke i baciti u vodu.
    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Rumunska bajanja Empty Re: Rumunska bajanja

    Komentar by Trita Wed Jul 15, 2015 6:47 am

    Preko đavola do suđenika
    Kako bi upoznala i vidjela svog suđenika djevojka se posvećuju bajanju koje može potrajati i jednu cijelu nedjelju.Baje sa maramom, verigama i četkom, započinjući ga utorkom, četvrtkom ili subotom.Iako ima više varijanti ovog vračanja najviše se koristi onaj kada se maramom vežu verige nad ognjištem i pokreću pomoću te iste marame dok se baje:
    Ja pokrećem verige,
    verige pokreću đavola,
    đavo pokreće jezero,
    jezero pokreće velikog đavola
    sa dobošem na leđima.
    Idite u dužine i širine,
    nađite mog suđenika,
    jezik u ustima da mu uništite,
    brkove mu uvijte,
    sa mjesta ga pomaknite, ka suđeniku ka primaknite,
    što brže i što prije ma gdje bio u selu,
    da dođe na razgovor.
    Ma gdje bio na zemlji,
    načinite mu ljestvice,
    ma gdje bio u svijetu, dajte mu ime,
    neka mu ne dozvoli da stoji,
    da sjedi, da radi, dok kod mene ne dođe,
    sa mnom da razgovara, sa mnom da se igra,
    srce da mu živahne.
    Suđenik moj u snu da ga sanjam
    i sutradan da ga vidim.

    Poslije ovog bajanja djevojka maramicu stavi sebi pod jastuk kako bi sanjala tojest u snu vidjela svog suđenika.
    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Rumunska bajanja Empty Re: Rumunska bajanja

    Komentar by Trita Wed Jul 15, 2015 6:48 am

    Drevna bića rumunjskog folklora

    Rumunjski folklor izuzetno je bogat i zanimljiv po svom sadržaju.Kao uravnoteženi spoj paganstva i kršćanstva klasičan je primjer iskonske povezanosti čovjeka i prirode tojest njenih neukrotivih sila.

    Prikolići ili vukodlak je poput strigoia nastao od duše mrtvog čovjeka.Razlika između ova dva bića je svakako ta da prikolići (pricolici) uvijek ima oblik vuka ili velikog psa dok strigoi uglavnom liči na onog čiji je duh zaposjeo.Vjeruje se da prikolići postaju i oni muškarci koji su za života bili nasilni i zlonamjerni kako bi i nakon smrti mogli i dalje štetiti ljudima.

    Strigoi, strigoni, strigele, strigoaiele su samo neki od naziva za ovo mitsko biće rumunjskog folklora.Kada je strigoi u ljudskom obličju onda se može prepoznati po malom repu na završetku kralježnice.Ima moć metamorfoze a ni ljudožderstvo mu nije nepoznat pojam.Njemu prema predaji ne mogu ništa nauditi ni bijeli luk niti tamjan.Iako u njihovom začeću sudjelujuje sam Đavo oni kao ljudi vode sasvim normalni život, stupaju u brak i imaju djecu.
    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Rumunska bajanja Empty Re: Rumunska bajanja

    Komentar by Trita Wed Jul 15, 2015 6:48 am

    Bez vjere nema ni bajanja

    Prema rumunjskoj predaji bajalicu treba „ukrasti“ a ne učiti ili zapisati jer samo tada ima svoju moć djelovanja.

    U svojim terenskim istraživanjima a kasnije i studijama najviše je prikupljenih bajalica posvećeno liječenju bolesti, uroka ili proklestva kao i onih tkz „vezajućih“ magija koje mogu biti rađene kako na ljude tako i same životinje, pojašnjava etnologinja Camelia Burghele inače autorica knjige o bajanju.
    Bogata etnološka građa prikupljeni je i objavljena u raznim sada već antologijskim izdanjima tijekom prošlog stoljeća te predstavlja neprocjenjiv biser narodne baštine.Rumunjski seljak često nepismen svoje znanje prenosio je i čuvao isključivo putem usmene predaje, čekajući vrijeme kada će se sve ono zapisati i tako sačuvati od zaborava.

    Bajalica se prema ustaljenom pravilu ponavlja tri puta iznad vode koja se pije a ostatkom pršće.Iskustvo je pokazalo da se može bajati kako ljudima tako i stoci.Žena je uglavnom ta koja baje, zbog svoje privilegiranosti u svijetu magije.Naime, kako to objašnjava Camelia Burghele žena je podložnija sugestiji ali i vjeri u nadnaravno te lakše „prima“ i uči znanje o bajanju.U skoro svakom selu postoji barem jedna stara žena vična bajanju, otkriva dalje etnologinja.Rekviziti koja svaka od njih koristi su prilično jednostavni i sastoje se od posude sa izvorskom vodom, ugljenom, nožem i stručkom bosiljka.Zavisno od slučaja do slučaja tu se dodaju i neki drugi rekviziti poput konca, katanaca, metlice i slično.

    Ono što je posebno bitno za samu uspješnost u bajanju jeste vjera, kako onog koji baje tako i onog kome se baje.Pacijent mora biti siguran u moć terapijske magije da bi ona pokazala svoju djelotvornost.Vračara osim vjere u izgovoreno traži podršku i pomoć od viših sila posebno Djevice Marije i samog Boga kako bi cio ritual uspješno privela kraju.
    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Rumunska bajanja Empty Re: Rumunska bajanja

    Komentar by Trita Wed Jul 15, 2015 6:49 am

    99 đavola

    U rumunjskoj ljubavnoj magiji djevojka se često okreće bajanju kako bi na taj način zauzdala sudbinu i okrenula je u svoju korist.Da bi u tome uspjela ona se obraća čak i mračnim silama, putem bajalice, te se stoga može pronaći na desetine bajalica u kojima se spominje 9 ili 99 đavola.Jedna od takvih bajalica je i ova u kojoj djevojka koristi kokošije srce, ražanj i vatru da bi omađijala određenog mladića.Dok drži ražanj u vatri, kako bi se ugrijao, ona govori:

    Ja se probudila u utorak ujutro
    prije svih mojih komšija
    prije svih moji prijatelja.
    Gledam gore, gledam dolje
    gledam na istok, gledam na zapad,
    tamo na zapadu ugledala sam malu baštu
    tamo u maloj bašti mali tanjur
    tamo u malom tanjuru veliki plamen
    tamo u velikom plamenu 99 đavola,
    99 demona i 99 malih đavolčića,
    na ražnju teleće meso peku i pale.
    99 đavola, 99 demona, 99 malih đavolčića
    ne pecite teleće meso i ne palite ga
    već 99 đavola, 99 demona, 99 malih đavolčića
    idite do moga suđenoga n.
    srce mu palite i pecite.
    Ako ga nađete za stolom i jelom
    bacite mu kašiku iz ruke, ne dajte mu da jede,
    ako ga nađete da leži licem okrenutim gore
    okrenite mu lice dolje,
    ako ga nađete da leži licem okrenutim dolje
    okrenite mu lice gore.
    Ako ga nađete da leži na desnoj strani
    okrenite ga na lijevu,
    ako ga nađete da leži na lijevoj strani
    okrenite ga na desnu,
    ne dajte mu mira, da sebi nikad ne olakša
    onako kako se njegova majka nije mogla odmoriti
    kada ga je rodila sa krvlju, suzama i raspletenim kosama.
    Dovedite ga meni tutnjavom, lomljavinom
    kroz trnje, kroz kupine da sav bude krvav.
    Preko ograde bez vratašca,
    po cestama bez staze
    kroz šumu nemoćnog.

    Pošto izgovori cijelu bajalicu, uzima ražanj i njime probada kokošije srce govoreći:

    Ja ne zabadam ražanj u kokošije srce
    već zabadam u srce moga suđenoga n.
    sa dopuštenjem od Boga
    i savjetom od mudrih ljudi.

    Ražanj potom gurne u vatru kako bi se kokošije srce peklo.Vračanje se radi tri noći zaredom - utorak, četvrtak i subota.


    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Rumunska bajanja Empty Re: Rumunska bajanja

    Komentar by Trita Wed Jul 15, 2015 6:49 am

    Liječenje straha kositrom

    Kod Rumuna se baš kao i kod Bošnjaka očuvao turski obred liječenja straha, kuršun dokme, topljenjem olova.Dok se u Bosni koristi isključivo olovo u Rumuniji je zastupljenija upotreba voska i kositra.Zapravo, cijeli obred je autentično sačuvan i nema razlike u tome da li ga vrši neka turska ili rumunjska vračara, što nije slučaj kod bosanskih stravarki.
    Preplašena osoba se pokrije nekim čaršafom po glavi a baba vračara u ruci drži tepsiju na čijoj sredini je smještena posuda sa čistom izvorskom vodom a oko nje makaze, nož, komadić kruha i malo soli.U posudu se izlijeva rastopljeni kositar koji tom prilikom formira figure, bilo ljudske ili životinjske, koje predstavljaju uzrok nečijeg straha, isprepadanosti i nervoze.
    Obred se najčešće vrši, kao i u Turskoj, tri utorka zaredom radi boljeg efekta samog rituala.Voda u kojoj se salijevan kositar pije se ujutro, prije nego iziđe sunce.
    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Rumunska bajanja Empty Re: Rumunska bajanja

    Komentar by Trita Wed Jul 15, 2015 6:51 am

    Magija jajeta

    Kad žele da im voljeni dođe djevojke po Transilvaniji kuhaju kokošije jaje i govore:
    Kako se ovo jaje kuha
    tako neka se n. srce kuha
    sve dok mi ne dođe.

    Djevojačko gatanje

    U večernjim satima, na Novu godinu, djevojke se skupe i svaka uzme komadić slanine pa ih bace pred mačku.Čiji komadić mačka prvi uzme i pojede ta će se djevojka, prema vjerovanju, prva i udati.
    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Rumunska bajanja Empty Re: Rumunska bajanja

    Komentar by Trita Wed Jul 15, 2015 6:52 am

    Rumunjska praznovjerja

    Za sreću u kući dobro je okačiti staru cipelu za glavnu gredu u domu.

    Komadić užeta kojim je neki čovjek obješen dobro je nositi uza se - štiti od magije.

    Ako vam odnekud doluta mačka i ostane, donijet će vam sreću u kuću.

    Da se ne izgubi sreća nije dobro iz kuće davati sol, posebno ako ima stoke.Ništa ne treba davati ponedjeljkom, srijedom i petkom.

    Ako padne slika sa zida, sama od sebe, to je znak smrti u kući.

    Ako ti zvoni u desnom uhu to je dobar glas a u lijevom loš.

    Ako te svrbi nos bit ćeš neraspoložen.

    Ako te svrbi lijevi dlan davat ćeš novac a desni - primat ćeš novac.

    Ako vam igra lijevo oko - svađa, ako desno oko - sreća.Nije dobro reći kada "igra" oko ili zvoni u ušima.

    Čovjek crvene kose naziva se đavolskim i lažljiv je.

    Smatra se da su nespretni ljudi sretni.

    Ljudi sa razdvojenim zubima smatraju se lažljivima.

    Ako neko preskoči preko malog djeteta vjeruje sa da ono neće više rasti.

    Nije dobro jesti prije odlaska u crkvu - to je sramota.

    Ako se ujedeš za jezik - neko ti je u kući bolestan.

    Kada frcaju iskrice iz vatre treba pljunuti u nju i reći - "Skoči u oči mojim dušmanima".

    Ako se nosi preokrenut naopačke neki dio odjeće ne može ti nauditi magija, naime, ona se u tom slučaju vrati onom ko ju je poslao.


    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Rumunska bajanja Empty Re: Rumunska bajanja

    Komentar by Trita Wed Jul 15, 2015 6:52 am

    Vraćanje čini nazad

    Ako suprug zamrzi ženu zbog magije koju je napravila treća osoba, obično ljubavnica, onda njegova žena mora otići u ranu zoru, pored nekog izvora, kako bi poništila čini i skinula omrazu te tako vratila sklad u svoj brak.
    Kad dođe do izvora žena prekrsti ruke i kaže:
    Dobro jutro bijela vodo!
    Hvala ti, crna n.(tu kaže svoje ime)
    Ja nisam crna od sunca ili vatre
    već sam ja crna
    zato što je n. radila magiju na mene i mog muža.

    Zatim drži ukrštene ruke iznad vode i baje:

    Ona meni čini pravi i šalje sa jednom rukom
    ja joj ih vraćam sa dvije ruke
    ona meni čini pravi i šalje sa tri ruke
    ja joj ih vraćam sa četiri ruke
    ona meni čini pravi i šalje sa pet ruku
    ja joj ih vraćam sa šest ruku
    ona meni čini pravi i šalje sa sedam ruku
    ja joj ih vraćam sa osam ruku
    ona meni čini pravi i šalje sa devet ruku
    ja joj ih vraćam sa deset ruku
    preko deset neće moći.

    Nakon toga žena spusti ruke nizase pa se umije sa vodom i napije se.Obično ritual ponovi još dva puta tojest jutra.Najpogodniji dani za bajanje su utorak, četvrtak i subota.
    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Rumunska bajanja Empty Re: Rumunska bajanja

    Komentar by Trita Wed Jul 15, 2015 6:53 am


    Sanjati:
    čista voda - velika briga
    mutna voda - bolest
    vatra - zavađa, neslaganje ali i lijepo vrijeme
    beba - uzrujat ćeš se
    ići na vjenčanje - svađa
    ići na pogreb - ljutnja, promjena vremena
    da te u snu boli zub - neko će umrijeti u familiji
    biti u snu bolestan - uživanje, promjena vremena
    dobiti goste - vijesti
    sanjati da si u crkvi - pad, gubitak
    igrati, plesati ili smijati se u snu - svađa, ljutnja
    letjeti u snu - rasteš, napreduješ
    biti prljav u snu - sramota
    sanjati vukove - problemi sa zakonom
    prelaziti u snu most - završit ćeš započeti posao, pobjeda na sudu
    padati u snu - gubitak
    biti obučen u bijelu odjeću - radost i uspjeh
    da ti je u snu narasla kosa - velika radost
    udovac ili udova - nemoć, slabost, jad
    dobiti u snu vijesti - imat ćeš goste
    avion - dobit ćeš vijesti
    cigane sanjati - sreća
    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Rumunska bajanja Empty Re: Rumunska bajanja

    Komentar by Trita Wed Jul 15, 2015 6:53 am

    Mama Paduri je u rumunjskog mitologiji vladarica šume, Šumska Majka, i predstavlja se kao stara baba sa strašnim zubima.I danas se u Rumuniji može čuti komentar za ružnu osobu - "ružna je k'o Mama Paduri!".Za nju se vjeruje da je prisutna u svakoj šumi.Narod je naziva raznim imenima poput Mama Kodrului, Mama Hikiului, Mama Ogasilor, Vidma Paduri...Mama Paduri ima kćerku koja se zove Fata Paduri (Šumska djevojka) i muža Mosul Kodrului ili Omul Paduri (Šumski čovjek).
    Ima moć promjene oblika te se zna preobraziti u žabu, zmiju ili u kravu.Prema mitologiji, ona često zna ukrasti nečije dijete i pojesti ga pa se tako može svrstati u demonska bića.
    Pošto je vrlo ružnog izgleda Mama Paduri je kivna na malu djecu zbog njihove ljepote i mladosti te im iz pakosti uzrokuje noćne more, nemir i plač.Zbog toga se takvoj djeci obično baje:
    Tu, Mama Paduri
    Tu, Paduroiule
    Ku vakile veniti
    Ku vakile va duketi
    De la n.(ime djeteta) sa fugita!
    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Rumunska bajanja Empty Re: Rumunska bajanja

    Komentar by Trita Wed Jul 15, 2015 6:54 am

    Slanje žive na čovjeka
    Rumunjsko vračanje sa živom poznaje trinaest načina kako se ona može "poslati" na određenog čovjeka.Živa osim bolesti čovjeku donosi mržnju, neslogu u kući, razvod braka...Njena volšebna moć je toliko jaka da poslana iz velike daljine pronaći će svoju žrtvu putujući od kuće do kuće preko puteva, vode, planina i dolina.U nečiji dom ulazi kroz prozor, ispod strehe, kroz ključaonicu ili neki drugi otvor ili raspuklinu na zidu.Po riječima rumunjskih vračara umije ući i u posudu za jelo, u odjeću ili obuću.Tom prilikom događa se da je neko od ukućana slučajno i vidi na tren kako bježi u ćošak sobe ili pod krevet.
    U čovjeka ulazi kroz usta i odmah nakon toga on počinje osjećati bol svuda po tijelu, posebno u nogama, rukama i grlu.No, obično "šeta" po cijelom tijelu i kada prelazi iz jednog dijela u drugi čovjek doživljava tešku bol.
    Živa se po rumunskim selima najviše šalje na Todorov dan i Jurjevo.Kome u tim noćima vračare upute živu, vjeruje se, nema mu lijeka.
    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Rumunska bajanja Empty Re: Rumunska bajanja

    Komentar by Trita Wed Jul 15, 2015 6:55 am


    Svake godine 24.juna, sv. Ivan, Rumuni slave Sanzienelor čije se porijeklo dovodi u usku povezanost sa kultom žetve te predstavlja zanimljiv spoj kršćanstva, paganstva i magije.
    U noći Sanzienelora žene traže na samo njima poznatim mjestima bilje za liječenje i bajanje.Većina njih sa prikupljenim cvijećem odlazi u crkvu sa vjerom kako će biti osvećeno i kao takvo postati besprijekoran utuk negativnim uticajima posebno Ielelora.
    Vračare smatraju da ova noć otvara vrata između ljudskog i svijeta duhova.Ona su u njoj širom otvorena i garancija za uspješno obavljanje magijskih radnji.Osim toga ovu noć ni jedna vračara i vještica ne propušta pošto se ubrano cvijeće i bilje može cijele godine koristiti kao leacuri tojest lijek.U toku noći cvijeće poprima prema vjerovanju životodarnu i ozdravljujuću moć.Posebno se pažnja poklanja branju "trave svetog Ivana" ili Sanziana čija boja sunca garantuje zaštiti i tjeranje svih nečistih duhova.
    Osušeni buket obješen na prozor razgoni od kuće strigoii ili vampire ali i sve druge ale, duhove i đavole.Rumuni suhe buketiće sanziane drže i iznad ikona kao lijek protiv tuge i depresije.Ukoliko djevojka ovaj cvijet stavi pod jastuk prije spavanja usnit će svog suđenika.
    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Rumunska bajanja Empty Re: Rumunska bajanja

    Komentar by Trita Wed Jul 15, 2015 6:55 am

    Lelele su rumunjske vile koje narod naziva raznim imenima poput Zanioare, Sfinte de naopte, Šoimane, Densele, Iezme, Fecioare, Rusalii, Miluite, Albe i sliično dok njihovu vladaricu zove Irodia, Irodiasa ili Doamna (Gospa).

    U praksi bajanja rumunjskih vračara i vještica najviše se navode ove tri vile ili lelele - Margalina, Savatina i Rujalina.

    Kako ih opisuje tomošnja mitologija Lelele su gole, razbarušene kose i krila kao u muhe.Vole da lete po vjetru i iako po prirodi nevidljive vole se pokazati pred ljuskim očima ponekad i to samo noću.Kako im je pjesma i ples glavna okupacija ostavljaju iza svojih noćnih zabava, za narod očite, znakove svog postojanja i aktivnosti.Naime, na mjestima gdje one vode kolo lišće je spaljeno a trava ugažena i usahla.Na tom tlu po kojem se igralo obično raste posebna vrsta gljive "lingura zanei" (Ganoderma lucidus).
    milos
    milos


    Broj komentara : 17
    Join date : 2016-04-28
    Age : 28
    Mjesto : Podgorica

    Rumunska bajanja Empty Kako da navedete željenu osobu da vam se javi

    Komentar by milos Wed May 04, 2016 10:53 pm

    Ova magija se izvodi isključivo noću, nikako po danu. Radi se od utorka do utorka (7 noći) ili od četvrtka do četvrtka.
    Ode se do drveta šipuraka i ubere se nožem štap visine jednake rastojanju od vaše pete do koljena na lijevoj nozi. Zatim se klekne na zemlju, uzme se igla i bode se njome u štap dok govorite :

    Đavole šandri, ja ne bodem tebe,
    Već bodem (Ime i prezime),
    da ne može u mjestu da stoji,
    da ne jede, da ne pije,
    da ne spava dok se meni ne javi.
    U san da mi se pokaže,
    na javi da je vidim,
    da je dovedeš na oči da mi se okrene
    i da misli na mene.

    To se ponovi po tri puta svake večeri za tih 7 dana.


    (ovo pišem po sjećanju, ukoliko se desi na napravim neku grešku u bajalici, onaj ko primijeti neka me ispravi)

    Sponsored content


    Rumunska bajanja Empty Re: Rumunska bajanja

    Komentar by Sponsored content


      Danas je Fri Apr 26, 2024 5:51 pm