Vještičarstvo - WICCA - paganizam - šamanizam

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Vještičarstvo - WICCA - paganizam - šamanizam

Da biste vidjeli cio sadržaj foruma postanite član - registrujte se! If you would like to view all contents in forum - click to Register


+10
Faletarka
Aradia
Gunsul
Vidasus
Siana
Altaja
Tana
Anzotika
Vještica
Trita
14 posters

    Bošnjačke basme i bajalice

    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Bošnjačke basme i bajalice  - Page 11 Empty Re: Bošnjačke basme i bajalice

    Komentar by Trita Sun Sep 03, 2017 10:23 pm

    Erotske basme

    U narodnoj tradiciji u prošlosti egzistiralo je mnogo običaja zaštite plodnosti kao i samih reproduktivnih organa, najreprezentativnijih simbola tog kulta. Posebna pažnja se poklanjala penisu ili narodski rečeno kurcu, kojim je svaki muškarac opsjednut od najprimitivnijih vremena naše civilizacije. Najočitiji dokazi tome su mnogi falusni simboli-amuleti ali i dobro nam znani grčko-rimski kult Prijapa, boga koji se prikazivao sa enormno velikim penisom.

    Bošnjačke basme i bajalice  - Page 11 Image10

    U drugim paganskim kulturama penis se u tradicionalnoj ikonografiji često zamjenjuje rogovima, drevnim simbolima plodnosti, što se vrlo dobro očuvalo i u bosanskoj tradiciji gdje postoji erotska basma kojom žene žele podčiniti svoje muževe gledajući ih kroz raširene prste desne ruke i pri tome govoreći;" Ti svoje roge među moje noge!". U navedenom primjeru vrlo lako je zaključiti kako je u narodnoj svijesti smatrano da sva muška snaga leži u penisu. Zbog toga se on naziva i "muška sila", "muka", "ono čudo"... A u strahu da ga ne ureknu i tako učine slabim i nemoćnim govori se čak i danas "ona stvar".

    Može se bez imalo sumnje konstatirati kako se od najranijeg životnog doba kod Bošnjaka pazilo na zdravlje penisa. Naime, nije se dozvoljavalo da muške bebe puno plaču u strahu od klinčića (vodene kile). Kada bi se obavio sunet (obrezivanje) kožica penisa bi se osušila i bacila domaćem pijetlu da je pojede, kako bi i osunećeni dječak, kad spolno sazrije i odraste, poprimio karakteristike pijetla tojest bio izrazito spolno aktivan i plodan.

    U prošlosti se muška beba darivala sa kokošijim jajetom, u cilju prizivanja plodnosti, a poštivao se i običaj ustajanja, posebno ženskih ukućana bez obzira na starost, kada bi u goste došao dječak u pratnji roditelja ili majke. Sam čin ustajanja pred njim imao je za cilj aludiranja na njegovu spolnu moć (erekciju) pred kojom je narod uvijek gajio posebno poštovanje kao najvažnijim segmentom produžavanja loze i nastavka životnog ciklusa.

    Identifikacija muškarca sa penisom možda je najoglednija kroz narodne basme namjenjene zaštiti, prizivanju sreće i vitalnosti. U njima se muškarac direktno i na jedan intiman način obraća penisu, otkrivajući svoje najskrivenije misli i nadanja. Ovo su neki od primjera.

    Kad bi išao u wc mokriti muškarac bi ovako govorio:

    Moj kurče, ti si gazda od cijelog dvora,
    niko tebi ne naudio, veledalin amin!

    U toku dana, bar jednom, on bi kroz raširene prste desne ruke pogledao u penis i tihim glasom rekao slijedeću basmu:

    Kurče moj,
    ja te gledam kroz ove prste,
    u tebe su male oči al' velike moći,
    ti vidiš u danu ko i u noći;
    da mi daš sreću i nikad ti ne susto
    i uvijek mene sretna učinio,
    akoboga amin!

    Da bi se očuvali pred ženskim čaranjima, posebno onim poznatim kao "vezivanje" spolne moći, muškarci su u prošlosti običavali nakon mastrubiranja govoriti ovu basmu:

    Kako god sam ja izdrkao,
    tako mi sreća drkala po svijetu,
    i mene nikad žensko ne moglo začarati,
    akobogda amin!

    U erotskoj magiji nisu zaboravljeni niti testisi, kojima se isto tako određenim ritualom može prizvati dobro. Naime, kad se muškarac ujutro probudi pa kroz prozor vidi neko mlado žensko kako prolazi trebao se uhvatiti rukom za jaja pa bi, navodno, imao sreće cio dan.

    Bošnjačke basme i bajalice  - Page 11 Cara-p10
    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Bošnjačke basme i bajalice  - Page 11 Empty Re: Bošnjačke basme i bajalice

    Komentar by Trita Tue Sep 05, 2017 1:10 pm

    U tradiciji bosanskog naroda oduvijek su bile poznate tekstualno kraće ili duže magijske zakletve poznate pod nazivom basme. Basme se rangiraju prema tome čemu služe da li odvraćanju neprijatelja, za berićet, očuvanju spolne snage i plodnosti ili nešto treće. Među njima su ipak najpoznatije takozvane ljubavne basme kojima su zaljubljene osobe htjele privući i stimulisati zainteresiranost potencijalnog partnera i tako ostvariti vezu ili brak. Bajući tojest ponavljajući određenu rimovanu zakletvu osoba bi izvodila prateću radnju bilo da gleda u zvijezde, Sunce, Mjesec, u pravcu voljene osobe ili da dodiruje strehu, cvijeće i slično.

    No treba napomenuti kako je lingvistički ispravnije koristiti izraz ljubavna basma i basmenje, izgovor, nego li bajati pošto sam pojam bajanje dolazi od turske riječi baymak - liječiti sa čaranjem, i nema veze sa drugim oblicima magijskog angažmana. Sa druge strane pojam basma potječe od perzijske riječi baht - sreća, sudbina, i koristi se u formulama za prizivanje ljubavi poput :"grah grahti, bah bahti...". Znači, kada se žele skinuti uroci onda se baje, ali kada se izgovara ljubavna formula tada se basmi.

    Oko samih basmi i njihove praktične upotrebe postoji mnogo neznanja, kontradiktornih mišljenja i svakako puno pretjerivanja. Basmenje, posebno ono ljubavno, nikako ne djeluje istog trena, čak niti u nekom kratkom vremenu, posebno ono u kojem nije prethodno već uspostavljena neka magijska veza. Prije svakog basmenja treba prvo provjeriti da li se na tu osobu može mađijati jer iskustvo je pokazalo da svaki pojedinac nije podložan tom čarobnom efektu. Naime, postoje osobe koje, recimo, uza se nose hamajliju, imaju neki znak na tijelu od rođenja (a koji ni oni ne mogu vidjeti jer im je primjerice na leđima ili skriven pod kosom), koje su "jače" krvi, itd. Tu i daljina igra presudan faktor kao i sama magijska naobrazba i vjera onoga ko basmi. Naime, ko sumnja u njeno djelovanje sigurno neće polučiti željeni efekat.


    Narodna pretjerivanja

    U narodu se i danas mogu čuti priče kako su basme krojile čudnovate situacije, ponekad i komične, ali treba biti svjestan da su sve te narodne priče podložne preuveličavanju i pretjerivanju, jer svaki novi slušaoc doda nešto svoje i na kraju jedna anegdota postane sasvim drugačija priča. Treba biti realan pa se osvrnuti i na samo vrijeme tih priča.

    Najveći dio storija vezan je za mladost današnjih staraca i starica, ono vrijeme kada nije bilo struje i kada su ljudi živjeli drugačijim načinom života. Mladi su doista proživljavali istinsku ljubav, čeznuli jedno za drugim, željni susreta a kamoli nevinog dodira sa suprotnim spolom. Tada su basme lako djelovale jer mladi su bili motivirani i puni želje, pa su basme bile i opravdanje za mladalačke nestašluke jer u konzervativnom društvu puno je lakše izjaviti, posebno za djevojke, da joj tamo neki muškarac basmi i mađija pa je ona, eto, jadna i naivna, pala pod uticaj tih čudnih sila. Zato treba konstatirati kako često nije bilo nikakvih ljubavnih magija niti basmi već samo želje, strasti i ljubavi. Ali, nečiji nestašluk i "grijeh" lakše je opravdati na takav način i dobiti prešutno razumijevanje okoline nego li priznati da si napravio grešku ili jednostavnije rečeno - da si osoba koja želi voljeti i biti voljena.


    Magija u malom procentu

    Nešto slično se i danas dešava kada pojedinci svoje pogreške ili neuspjehe opravdavaju izjavom da im neko čara, radi magiju. Većina žena muževu nevjeru uglavnom objasni tako da je "ljubavnica mu napravila neku magiju pa je on lud za njom", zato što ne može ili ne želi priznati sebi da u njihovom braku odavno nešto ne štima, jer ne kaže mudri bosanski narod džaba" da iz dobra niko ne bježi!". I doista je tako! Ako u braku ili vezi sve funkcionira niti jedan partner nema potrebe da traži ono što već ima u nekoj drugoj osobi. Možda potezanje argumenta o magiji u početku daje neko prividno olakšanje i lažno oslobađa od krivice ali dugoročno radi veliku štetu i uzrokuje najčešće razlaz.

    Magija postoji ali nije prisutna u tolikom intenzitetu kako se to želi prikazati. Na području bivše Jugoslavije vjerovatno ne postoji više od desetak osoba koje vladaju magijom, sve ostalo su obične varalice. Znači, na području koje danas broji nekih 17-18 miliona stanovnika samo desetak pojedinaca vladaju magijom. Neka vas to ne čudi. Magija niti je jednostavna niti laka, niti nadnaravne sile dozvoljavaju bilo kome upliv u njihov svijet. Vjerujte u radu sa ljudima najmanje je problema sa crnom magijom. Većina tegoba koje muče ljude, a misle da su u pitanju vradžbine, su nagaže, urokljive oči i strah. Od 1000 osoba možda jedna ili dvije su pod magijskim uticajem.
    karpata
    karpata


    Broj komentara : 56
    Join date : 2015-07-09
    Mjesto : Sarajevo

    Bošnjačke basme i bajalice  - Page 11 Empty Re: Bošnjačke basme i bajalice

    Komentar by karpata Tue Sep 05, 2017 1:19 pm

    Ko god napisao ovaj tekst ima potpuno pravo.
    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Bošnjačke basme i bajalice  - Page 11 Empty Re: Bošnjačke basme i bajalice

    Komentar by Trita Sat Nov 04, 2017 5:29 am

    Basma protiv štucanja

    Ko me spominje, pao sa kobile,
    ako nije iz kuće, tri put do kuće.

    (Sarajevo)
    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Bošnjačke basme i bajalice  - Page 11 Empty Re: Bošnjačke basme i bajalice

    Komentar by Trita Thu Apr 05, 2018 3:49 pm

    Basma za ljubav

    Djevojka pred odlazak na spavanje prevrne neki dio odjeće momka kojeg voli i ovako basmi:

    Ja svome NN prevrnu odjeću
    i prevrnu njegov um i pamet za sobom,
    amin od Boga veledalin.

    Tako izvrnutu odjeću, naprimjer košulju, objesi na zid tačno iznad kreveta na kojem spava. I tako obješena ostane 24 sata.
    Trita
    Trita
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 442
    Join date : 2015-07-01

    Bošnjačke basme i bajalice  - Page 11 Empty Re: Bošnjačke basme i bajalice

    Komentar by Trita Thu Apr 05, 2018 3:51 pm

    Basma protiv kletve

    Kad nekoga nehotice prokunete ili čujete da vas neko kune treba tri puta ovako reći:

    Ne daj Bože da se učeli,
    od melaika amin.

    Pojam "učeli" potiče iz starog bosanskog jezika i znači: obistiniti, ostvariti. Učelilo se - ispunilo se.
    Frumoasa
    Frumoasa


    Broj komentara : 30
    Join date : 2017-04-13
    Mjesto : Zenica

    Bošnjačke basme i bajalice  - Page 11 Empty Re: Bošnjačke basme i bajalice

    Komentar by Frumoasa Fri Apr 06, 2018 9:40 pm

    Basme protiv dječijeg uroka

    Urok sjedi na pragu,
    uročica pod pragom.
    Urok skoči, uročicu sprči!
    U uroka dva oka:
    jedno vodeno, drugo ognjeno,
    puče vodeno, pogasi ognjeno!

    Uroci se mogu razlizati i ovako: Nadlanicom lijeve ruke povlači se odozdo nagore dijetetu između nogu i kaže: »Ko ureko ovo (tj. to dijete), ureko i dolje!« Ako to ne pomogne, gasi se ugljevlje na poznati način.

    (Žepa)
    Frumoasa
    Frumoasa


    Broj komentara : 30
    Join date : 2017-04-13
    Mjesto : Zenica

    Bošnjačke basme i bajalice  - Page 11 Empty Re: Bošnjačke basme i bajalice

    Komentar by Frumoasa Fri Apr 06, 2018 9:42 pm

    Bajanje sa grahom za ljubav

    Na mladi petak, između akšama i jacije, uzme se devet zrna bijelog graha i po tri vlasi ispod oba pazuha te tri stidne dlake, skine se nagolo, pa se onda baci grah i devet dlaka u vatru govoreći:

    Grah grahti, bah bahti!
    Kako ovaj grah puco,
    tako i NN srce pucalo za mnom,
    elzalif amin akobogda amin.
    Tana
    Tana
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 349
    Join date : 2015-06-30
    Mjesto : Ilirikum

    Bošnjačke basme i bajalice  - Page 11 Empty Re: Bošnjačke basme i bajalice

    Komentar by Tana Fri Jan 04, 2019 8:34 am

    Djevojačke basme za ljubav


    Djevojke u Cazinskoj krajini su rano ujutro odlazile do potoka čekajući da se prve sunčeve zrake počnu presijavati na površini vode, pa bi sa tog mjesta tri puta zagrabile vode i popile govoreći:

    Kako cijeli svijet voli i raduje se Suncu
    tako neka i ja mome dragome
    budem uvijek jedina i najvoljenija,
    veledalin amin.

    Druge su se umivale tom vodom govoreći:

    Ja navuče sunčevu žaru na se,
    bacih omrze i suparnice podase,
    kad idem ko zlato sjajim
    ko cara me gledaju i samo se pitaju:
    "Gdje je ova vila do sada bila?"
    Veledalin amin.

    Ako bi djevojka imala mladića kojeg voli onda bi ovako govorila basmu:

    Ja navuče sunčevu žaru na se,
    bacih omrze i suparnice podase,
    kad idem ko zlato sjajim
    ko cara me gledaju i samo se pitaju:
    "Gdje je ova vila do sada bila?"
    Svome N (ime momka) oko srca se svila.
    Veledalin amin.
    Tana
    Tana
    Vještac/Vještica


    Broj komentara : 349
    Join date : 2015-06-30
    Mjesto : Ilirikum

    Bošnjačke basme i bajalice  - Page 11 Empty Re: Bošnjačke basme i bajalice

    Komentar by Tana Sun Apr 04, 2021 2:20 pm

    Da joj momak dođe

    Djevojka u akšam, čim se pojave prve zvijezde, iziđe napolje i ovako kaže:

    Alaj na nebu tri zvijezde:
    jednoj ime Sanka,
    drugoj ime Planka
    a trećoj ime Budimka.
    Oj, zvjezdice, po Bogu sestrice,
    dovedite mi moga Envera.
    Nedajte mu sanka do bijelog danka,
    crko, puko, četlajiso, džebrajiso
    dok meni ne ovariso.

    Zatim podvrće oba rukava na vesti i govori:

    Ne zavrćem rukave
    već navrćem sjajne zvijezde u kose,
    zlato na se, srebro poda se
    a moga Envera predase.
    Akobogda amin.

    Nakon svega toga puhne u pravcu gdje željeni momak živi i bez okretanja nazad uđe u kuću.
    Faletarka
    Faletarka
    Šegrt


    Broj komentara : 122
    Join date : 2015-07-09
    Mjesto : Đulistan

    Bošnjačke basme i bajalice  - Page 11 Empty Re: Bošnjačke basme i bajalice

    Komentar by Faletarka Wed Mar 30, 2022 6:21 am

    Ako se uspijem sjetiti jedne basme u kompletu napisaću je 🙃 za falanje je, mislim da ide ovako:
    Četrdeset i jedno zrno graha govorite mi sudbinu kao jedno.
    Čarobnica
    Čarobnica


    Broj komentara : 31
    Join date : 2018-10-28
    Mjesto : Prijedor

    Bošnjačke basme i bajalice  - Page 11 Empty Re: Bošnjačke basme i bajalice

    Komentar by Čarobnica Wed Mar 30, 2022 9:36 am

    I love youI love youI love youI love youI love youI love you😉

    Sponsored content


    Bošnjačke basme i bajalice  - Page 11 Empty Re: Bošnjačke basme i bajalice

    Komentar by Sponsored content


      Danas je Tue May 07, 2024 1:25 pm